česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Zakrslé kozy - plemena

Holanské kozy

Toto nejmenší plemeno koz bylo u nás dříve chováno téměř výhradně v zoologických zahradách, v dnešní době jsou chovány spíš u soukromých chovatelů, nejčastěji jako dvoubarevné a tříbarevné.

Jak již sám název napovídá, pochází tato kozička z Holandska, i když v Německu bývá též nazývána „německá zakrslá“.

Přes svou jemnost je dobře osvalená, širšího hrudníku, s větším břichem. Při porovnání s klasickými velkými plemeny zaujmou nepoměrně krátké končetiny. Srst má jemnou, krátkou a dobře přiléhavou, delší na hřbetě (hlavně u kozlíků). Bradku má hlavně kozel, někdy ji mívá i vůdčí samice ve stádě.

Toto zvíře nemá z hlediska užitkovosti žádný hospodářský význam, chová se pro radost, jako vynikající společník na hraní k dětem (svou inteligencí a chováním připomíná psa). Holanďanka se nedojí, mléko má pouze pro potřebu kůzlat.

Holanďanka je nenáročná, postačí jí pastva – na jednu kozu se počítá s alespoň 300–400 m² plochy na pastvinu, v zimě seno, liz. Oves, případně speciální granule pro ovce a kozy (krmná dávka pro jedno zvíře je cca 1 kg granulí na měsíc) – podáváme koze přibližně měsíc před porodem a v laktaci hlavně v případě, že má koza více kůzlat.

Kamerunské kozy

jedná se o plemeno z Kamerunu, tedy z Afriky. Jde o původní africké plemeno zakrslých koz (výška v kohoutku je zhruba 45–50cm, váha cca 25 kg). Ve své domovině slouží jako plemeno k produkci masa. Kamerunské kozy se nedojí, kozy mají 2× v roce kůzlata, která veškeré mléko spotřebují. Na krmení jsou tyto kozy poměrně nenáročné. V zimě je základem krmné dávky seno, je lepší začátkem zimy zkrmit nejprve potravu a seno z první seče, které obsahuje více vitamínů nechat až na předjaří, kdy je potřeba vitamínů zvýšená.

Plánek Zooparku

Užitečné informace

Užitečné kontakty

GPS pozice

N 50° 8.501', E 14° 36.931'
[GPX]

[MAPY.CZ]