česky english deutsch <<< >>>

Naučná stezka Radonice

Kozy domácí - plemena

Koza domácí je potomkem kozy bezoárové (Capra aegagrus). Žila ve vysokých horách, dovede využít skromnou pastvu a vhodně doplňovala ovce, které upřednostňují travní porosty.

Nejvhodnějším plemenem pro drobnochovatele je česká bílá krátkosrstá koza. Je středně velká (kozičky kolem 35 kg, kozlové až 45 kg). Je odolná a plodná. Zvířata obou pohlaví jsou bezrohá. Dojivost 1000 kg mléka. Porodí ročně dvě kůzlata. [* http://www.taggmanager.cz/…a__thumb.jpg Koza hnědá krátkosrstá je mléčné plemeno vyšlechtěné převodným křížením původních strakatých a hnědých koz s dovezenými kozly harckého plemene z Německa. Dříve se chovala jako bezrohá, dnes rohatost u obou pohlaví povolena.

Kamerunská koza je nejmenší plemeno kozy domácí původem ze západního pobřeží Afriky. V dospělosti dosahuje výšky jen 30 až 40 cm. Je to nenáročné masné plemeno, které je schopno přežít v oblastech s velmi chudou vegetací. Živí se trávou, listy keřů a stromů. Holanská koza zakrslá nejmenší plemeno koz, původem z Holanska. U nás dříve chované téměř výhradně v zoologických zahradách. Chová se pro radost jako vynikající společník na hraní k dětem, připomínající svou inteligencí a chováním psa .Koza má většinou jedno kůzle. V dospělosti váží do 25 kg a měří do 45 cm v kohoutku.Kozel je o něco větší a těžší. *]:http://www.taggmanager.cz/…kuzlata_.jpg Walliská zakrslá koza plemeno pocházející z jižního Švýcarska z kantonu Wallis (Valais). Výrazně černobíle zbarvená koza (krk a hlava jsou černé, zadní část těla je bílá) s velmi dlouhou srstí původně chovaná především pro maso a mléko. Obě pohlaví mají rohy, u kozlů mohou dosahovat délky až 80 cm.

Anglonubijská koza toto zajímavé a vysoce efektivní plemeno bylo vyšlechtěno na Britských ostrovech křížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny. 

Plánek Zooparku

Užitečné informace

Užitečné kontakty

GPS pozice

N 50° 8.507', E 14° 36.953'
[GPX]

[MAPY.CZ]