česky english deutsch >>>

Poznávací trasa Rotava

Rotava

Situace stanoviště

Rotava vznikla kolem železnorudných dolů, hutí a hamrů. Hamry na Rotavském potoce jsou zmiňovány již v roce 1543. V 17. století se Rotava stala významným střediskem železářství. Patřila mezi první místa v Evropě, kde byl uplatněn vynález pocínování jako antikorozní úpravy železných plechů. V roce 1909 byla založena akciová společnost Železárny Rotava-Nejdek, která se výrobou téměř sto tisíc tun železa ročně a moderní válcovnou plechu stala ve svém oboru klíčovým podnikem Rakouska-Uherska. V obou světových válkách byly železárny konvertovány na zbrojní výrobu a do Rotavy byly zavlečeny tisíce zajatců mnoha národností.

Rotavské železárny v roce 1928

Město se tradičně dělí na převážně průmyslovou dolní Rotavu a na obytnou horní Rotavu. Většina obyvatel nyní žije v panelovém Sídlišti, postaveném pro zaměstnance pobočky plzeňské Škodovky. Po privatizaci 1992 její výrobu převzala společnost Rotas Strojírny. Na místě škodovácké ocelárny nyní vyrábí PBS s.r.o. protipovodňové bariérové systémy. Městem se Rotava stala v roce 1965. Dnes má kolem 3 450 obyvatel.

Strojírny Rotas

Rotava je východiskem putování do Přírodního parku Přebuz s rozsáhlými lesy, rašeliništi, vřesovišti a horskými loukami. Nad východním okrajem města se vypíná strmé dvojité návrší Skalka s nádherným výhledem a Přírodní památka Rotava s kamennými varhany z čedičových sloupů (přístup po žluté turistické značce). Při silnici do Jindřichovic je jámový čedičový lom s unikátně odkrytým sopečným jícnem a malebným jezírkem. Severně od Rotavy na Komářím vrchu se nacházejí skalní hrady, kamenná moře a blokové proudy z doby ledové.

Pohled ze Sídliště k Nové Plzni

Pohled ze Sídliště přes čtvrť Haar ke Skalce a Kernbergu

Rotavou prochází několik značených turistických a cykloturistických tras. Okolní terény jsou vhodné pro lyžařskou turistiku, převážně pro běžkaře. Základní servis podá Kulturní a informační středisko při Městském úřadu v Rotavě, které se nachází uprostřed Sídliště.

Sklenský vrch

Tento text pro Vás připravil Petr Rojík.

GPS pozice

N 50° 17.782', E 12° 34.417'
[GPX]

[MAPY.CZ]