česky english deutsch <<<

Naučná trasa Pernink

Perninské panorama

Situace zastavení na trase

Jeden z nejhezčích pohledů na Pernink, objevující se i na nesčetném množství starých pohlednic, se naskýtá od silnice nad horním koncem sjezdovky Velflink. Tento výhled se v plné míře otevřel až v srpnu 1915, kdy byla v rámci nouzových prací postavena silnice spojující Pernink s Nejdkem. Do té doby zde vedly jen špatně udržované cesty. V roce 1910 se ale Nejdek stal sídlem okresu, k němuž byly připojeny obce Pernink, Horní Blatná a Abertamy, které historicky patřily pod okres Jáchymov. Na novou správní příslušnost si obyvatelé dlouho zvykali, protože horský předěl mezi Nejdkem a Perninkem tvořil i jazykovou hranici mezi krušnohorským a chebským dialektem němčiny.

Perninské panorama v roce 1913

Při pohledu od silnice lze spatřit centrum Perninku v údolí Bílé Bystřice se zřetelně vystupujícím jehlanem střechy kostela Nejsvětější Trojice. Za kostelem se zdvihá Kostelní hora (875 m), kde se v 16. století těžily stříbrné rudy a kde po roce 1945 proběhla krátká prospekce na uran. Vpravo od kostela je vidět budova základní školy a dále při silnici do Abertam novodobá panelová zástavba a za ní obecní hřbitov, založený krátce před 2. světovou válkou. Na obzoru se vypíná 1 040 m vysoký Blatenský vrch s rozhlednou, při pohledu více vpravo by bylo možné spatřit jen o něco málo nižší (1 027 m) Plešivec rovněž s rozhlednou na vrcholu.

Perninské panorama v 30. letech minulého století

Co už dnes nespatříme, je starý hřbitov při Karlovarské ulici, přeměněný před začátkem 2. světové války na parčík, později zničený, velký objekt staré Meinlovy továrny na pravém břehu Bystřice, který byl zbourán po 2. světové válce stejně jako více než čtvrtina ze zhruba 350 domů ve vlastním Perninku. Demolice postihly nejvíce právě objekty stojící při Karlovarské ulici směrem na Pstruží.

Tento text pro Vás připravil Michal Urban.

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 21.515', E 12° 46.959'
[GPX]

[MAPY.CZ]