česky english deutsch <<< >>>

Naučná trasa Pernink

Lyžařské sporty

Situace zastavení na trase

Na lyžích se v Perninku jezdilo už před rokem 1900. Kolem roku 1910 byl založen Spolek pro zimní sporty, který v roce 1912 uspořádal první závody v běhu na lyžích. Po první světové válce se obec mohla pyšnit hned třemi skokanskými můstky. První se nacházel u zatáčky silnice vedoucí do Nejdku. Byly na něm možné skoky okolo 20 m a později i delší. Druhý můstek byl při cestě na Vlčinec (Velflink). Třetí, největší můstek s 20 m vysokou věží stál od prosince 1927 nad železničním viaduktem. Dosahovalo se na něm skoků i přes 50 m dlouhých, což byla na tehdejší dobu mimořádná vzdálenost. Po dlouhou dobu byl považován za pozoruhodnost obce a vyrostlo na něm mnoho znamenitých skokanů. Lyžařské závody se v Perninku konaly každým rokem až do roku 1939. Obec, přezdívaná s trochou nadsázky druhý Svatý Mořic, se dostala do centra pozornosti blízkého i dalekého okolí.

Zimní sportovní slavnosti v lednu 1923

Tradici oblíbeného střediska zimních sportů si Pernink udržel i po druhé světové válce. Zaučoval se tu mimo jiné i Rudolf Höhnl, pozdější pětinásobný mistr Československa ve skoku na lyžích a nositel bronzové medaile z mistrovství světa ve Falunu v roce 1974. Na velkém perninském můstku skákal naposledy v roce 1982.

Velký skokanský můstek kolem r. 1930

Dnes už skokanské můstky v Perninku neexistují, ale běžecké lyžování zde má stále výborné přírodní podmínky. Pro zlepšení tréninkových možností byl vybudován osvětlený běžecký areál. Ve směru na Jelení a Hřebečnou je Pernink napojen na oblíbenou Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. Na své si přijdou i milovníci sjezdového lyžování, pro něž jsou k dispozici tři skiareály (Velflink, Pod nádražím, Nad nádražím).

Sjezdovka Pod nádražím

Tento text pro Vás připravil Michal Urban.

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 21.933', E 12° 46.650'
[GPX]

[MAPY.CZ]