česky english deutsch <<< >>>

Naučná trasa Pernink

Socha Ježíše Krista

Situace zastavení na trase

Na konci 19. století se pozemek mezi starou továrnou firmy Meinl’s Erben a perninským nádražím proměnil zásluhou bratrů Adalberta Prokopa Meinla a Karla Theodora Meinla v lesopark. Lesoparkem vedly tři cesty na nádraží a byly v něm vybudovány pěšiny, altánky, vodotrysky a další zařízení k odpočinku perninských občanů. Přímo nad radnicí byla postavena socha Ježíše Krista. Park se podle svých zakladatelů nazýval Meinlův park a celé návrší, označované předtím jako Šibeniční vrch (Galgenberg), získalo název Karlshöhe nebo podle Kristovy sochy Christusberg.

Kristova socha v roce 1902

Bohatá rodina Meinlů, jejichž továrna na výrobu krajek a pleteného zboží byla v 19. století největším průmyslovým podnikem v Perninku (a jejíž kraslická odnož stála u zrodu známého obchodního řetězce Meinl), byla nejštědřejším mecenášem obce a dlouhodobě se starala o její rozkvět. Zasloužila se například o její elektrifikaci na konci 19. století, dala vyzdobit zdejší kostel barevnými okenními vitrážemi a zakoupila pro něj nový zvon, církvi darovala také misijní kříž a sochu Ježíše stojící u kostela Nejsvětější Trojice. Meinlové finančně podporovali dělníky svých továren. Dlouhodobě se podíleli na správě města. Adalbert Meinl obdržel v roce 1906 na hospodářské výstavě v Liberci vyznamenání od císaře Františka Josefa a byl povýšen do šlechtického stavu.

Kristova socha nyní

Po 2. světové válce Meinlův park zpustl a téměř zanikl. Z iniciativy Lesů České republiky a za přispění Evropské unie byl ale v roce 2011 obnoven a stal se znovu jedním z turistických lákadel Perninku. Socha Ježíše Krista byla opravena již dříve.

Od sochy se nabízí krásný pohled na Pernink

Tento text pro Vás připravil Michal Urban.

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 21.950', E 12° 46.859'
[GPX]

[MAPY.CZ]