česky english deutsch <<< >>>

Naučná trasa Pernink

Kostel Nejsvětější Trojice

Situace zastavení na trase

První kostel, zasvěcený sv. Anně, byl postaven v Perninku už krátce po jeho vzniku, v letech 1537–1538. Šlo o jednoduchou dřevěnou stavbu, která stávala poblíž dnešní školy, a to nedaleko míst, kde pracovaly hlučné stoupy na drcení rudy, jejichž hlomoz rušil bohoslužby.

Kostel Nejsvětější Trojice v roce 1899

Na počátku 18. století byl už kostel, původně protestantský, v tak špatném stavu, že musel být stržen. V roce 1714 začala stavba nového kostela Nejsvětější Trojice na dnešním místě na úpatí Kostelní hory, kostel byl vysvěcen v prosinci 1716. Teprve v roce 1765 se však Perninští dočkali prvního vlastního katolického faráře, předtím sloužili v Perninku mše faráři z Abertam či Horní Blatné, popř. místní věřící museli chodit do kostela až do vzdáleného Hroznětína.

Kostel Nejsvětější Trojice kolem r. 1930

Památkově chráněný kostel Nejsvětější Trojice je jednolodní obdélný barokní kostel s předsazenou hranolovou věží s vysokou jehlancovou střechou a trojboce uzavřeným presbytářem, při severní straně se nachází obdélná sakristie a obdélná kaple. Vnitřní prostory kostela jsou plochostropé, kryté rákosovým stropem. Vnitřní zařízení kostela tvoří hlavní oltář z počátku 18. století a hlavním obrazem z 2. poloviny 18. století. Ostatní zařízení je většinou rokokové z 2. poloviny 18. století.

Interiér kostela před 2. světovou válkou

Při závěru kostela stojí dřevěný kříž, na němž byla umístěna litinová plastika Ježíše Krista z 2. poloviny 19. století, v současnosti už je kříž bez ní. V těsné blízkosti stojí podstavec po 2. světové válce zničené busty významného perninského rodáka dr. Johanna Aloise Rennera (1784–1854), kanovníka chrámu sv. Víta v Praze a zakladatele nadace pro chudé studenty z Krušných hor. Proti kostelu je pak na žulovém stupni a litinovém soklu umístěna památkově chráněná socha Vítězného Krista vznášejícího se na zeměkouli z 2. poloviny 19. století.

Současná podoba kostela

Tento text pro Vás připravil Michal Urban.

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 21.955', E 12° 47.064'
[GPX]

[MAPY.CZ]