česky english deutsch <<< >>>

Naučná trasa Bludná

Lesík

Situace Vašeho stanoviště

Polozaniklá osada Lesík (německy Lessig či Lessighäuser) leží při cestě z Perninku na Přední Hřebečnou, resp. při zeleně značené turistické cestě z Abertam na Bludnou, v nadmořské výšce cca 945–965 metrů. Těsně nad ní pramení potok Rybná (Fischbach), který v horní části svého toku představuje hranici mezi katastrem Perninku a Abertam; Lesík již patří k Perninku. Kdy osada vznikla, není přesně známo, je však velmi pravděpodobné, že první zdejší osídlení souvisí s těžbou rud cínu, které v okolí (na nedaleké Přední Hřebečné a poblíž Černého rybníka mezi Perninkem a Bludnou) vzkvétalo minimálně již od 30. let 16. století. Po cestě od dolů na Přední Hřebečné jezdily přes Lesík vozy s rudou ke stoupám (drtičkám) v Perninku. Kromě horníků zde v několika málo roztroušených chatrčích žili i uhlíři zabývající se výrobou dřevěného uhlí.

Samota se původně jmenovala Unter Irrgang (Dolní Bludná), své pozdější německé jméno dostala podle rodiny Lessigů, která zde žila přinejmenším již před polovinou 17. století. Jeden mužský příslušník této rodiny – Adam Lessig – se v roce 1704 stal posledním odsouzeným, který byl v Perninku předán katu a popraven na Šibeničním vrchu za hrdelní zločin – vraždu perninské dívky Magdaleny Schneppové, již spáchal o dva roky dříve.

Přestavba někdejší hájenky v Lesíku na konci 20. let minulého století

Jméno samoty Lessig je zaznamenáno už na mapě vzniklé při 1. vojenském mapování v polovině 18. století. Koncem 19. století (1890) zde stálo sedm domů, ve kterých bydlelo 52 lidí. Poblíž někdejší hájovny, u níž nyní stojíte, stály čtyři další domy, zbylé dva se nacházely poněkud severněji směrem k Přední Hřebečné. Do současnosti se z osady, která své české jméno Lesík získala přizpůsobením německého názvu po 2. světové válce, dochovaly dva objekty – bývalá hájovna a dům stojící dále při cestě do Abertam.

Bývalá hájovna v Lesíku

Okolí osady je důležité jako pramenná oblast, z níž se pomocí unikátní technické konstrukce jímá voda pro abertamský městský vodovod vybudovaný v roce 1909.

Tento text pro Vás připravil Michal Urban.

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 23.083', E 12° 48.433'
[GPX]

[MAPY.CZ]