Naučná trasa Bludná
Červená jáma
Červená jáma (Rote Grube, Jiřího propadlina) je gigantická propadlina v místě zvaném Přední Hengst. Vznikla v prostoru starých cínových dolů ze 16.–18. století. Hlavní, elipticky protažená pinka směru SV–JZ má délku 230 metrů, šířku kolem 30 metrů a hloubku i přes 20 metrů. Navazuje na ní řada menších propadlin.
Hřebečná (původně Hengst, později Hengstererben) byla založena jako hornická osada na bohatém cínovém ložisku, které bylo podle některých údajů dobýváno už ve 14. století. První zaručené zprávy jsou však až z roku 1545, kdy už byly známy pinkové tahy na tzv. Předním Hengstu (Červená jáma) a započaly práce na Zadním Hengstu (důl Mauritius). Na Předním Hengstu se cínové rudy získávaly z 15 hlavních greisenových žil směru SV–JZ až V–Z, které se v prostoru Červené jámy vějířovitě sbíhaly. Cín se dobýval z hloubek okolo 60 m, výjimečně až přes 100 m. Kromě tohoto hlavního dolu zde v 16. století pracovaly desítky menších provozů, například Neues Jahr (Nový Rok), Johannes (Jan), Dreikönig (Tříkrálová) či Wildbahn (Divočina). K odvodňování dolů sloužily štoly Georg (Jiří) a Schaf. Červená jáma svými rozměry předčí známější Vlčí jámy na Blatenském vrchu a je patrně vůbec největší v Čechách. Kromě cínu se v okolí Červené jámy těžily také železné rudy, jejichž žíly sem pokračovaly od Bludné. Pracovaly zde doly Josef, Tiefer Eisenstein (Hluboký Železník) a další.
Většina starých důlních děl v okolí je označena a zajištěna. Pohyb v jejich blízkosti přesto může být nebezpečný. Zachovávejte proto nejvyšší opatrnost!
Tento text pro Vás připravil Michal Urban.