Naučná trasa Bludná
Historická zemská hranice
Oblast mezi dnešní Horní Blatnou a Božím Darem, zahrnující i Bludnou, byla od poloviny 12. století součástí schwarzenberského panství nazvaného podle města Schwarzenberg v Sasku. V roce 1212 daroval německý král Fridrich II. toto území českému králi Přemyslu Otakarovi I. a panství se stalo součástí českého království. V roce 1459 připadlo schwarzenberské panství zpět Sasku jako věno při svatbě dcery Jiřího z Poděbrad Zdenky se saským vévodou Albrechtem III. Faktickými držiteli panství byli nicméně již od roku 1425 páni z Tetova, kteří je v roce 1533 prodali saskému kurfiřtovi Johannu Friedrichovi, zakladateli Horní Blatné (1532) a Božího Daru (1533).
Na jihu v té době sousedilo schwarzenberské panství s državami hraběcího rodu Šliků, majitelů Jáchymova. Přesný průběh hranice v tomto tehdy téměř liduprázdném pohraničním pralese nikoho příliš nevzrušoval, dokud zde nebyla objevena bohatá ložiska rud. Mezi Šliky a saským kurfiřtem pak propukly spory o vytyčení hranice. Podle některých pramenů s tím může souviset i německý název osady Bludná (ze slov Irrung = mýlka, omyl a Umgang = hraniční obchůzka). Podle jiných výkladů název vznikl ze zklamání prospektorů, kteří při hledání cínovcových žil narazili „pouze“ na železo (slovo Irrgang by se pak dalo přeložit jako bludná žíla).
V roce 1546 přiměl český král Ferdinand I. saského vévodu a pozdějšího kurfiřta Mořice, aby mu jižní část schwarzenberského panství s městy Horní Blatnou a Božím Darem postoupil (tzv. pražská dohoda z 14. 10. 1546). Státní hranice se tím posunula na sever do míst, kudy probíhá dodnes, a z někdejší hranice mezi Čechy a Saskem se stala vnitrostátní hranice oddělující šlikovské državy na jihu od jáchymovského lesního panství na severu. Tato hranice probíhala od Božího Daru přes Božídarský Špičák k Ryžovně a dále po hřebeni mezi Ryžovnou a Hřebečnou na Bludnou, odtud do Horní Blatné a podél Blatenského potoka do Potůčků. Od zastávky 1 až na Bludnou sleduje Naučná trasa Bludná téměř přesně průběh této staré hranice, která dosud představuje katastrální hranici mezi Ryžovnou na severu (dříve součástí jáchymovského lesního panství) a Hřebečnou, resp. Perninkem na jihu. Hranice je dosud zčásti vyznačena starými žulovými patníky pocházejícími patrně z 19. století.
Tento text pro Vás připravil Michal Urban.