česky english deutsch >>>

Muzea v Geoparku

Knihovna a muzeum Aš

První ašské muzeum bylo založeno roku 1892. Vystavována byla především keramika, nábytek, kroje, zbraně, obrazy, knihy a sbírky věnované občany města, které byly neustále doplňovány dary místních měšťanů a továrníků. Svou současnou podobu dostalo v roce 1966, kdy bylo přemístěno do rekonstruované budovy „zámečku“, empirové budovy postavené továrníkem Klaubertem na místě vyhořelého zámku Zedtwitzů na Mikulášském vrchu.

Počet sbírkových předmětů Muzea Aš se zvýšil z necelých 3 000 kusů v roce 1975 na nynějších téměř 29 000 kusů, především z oblasti textilní výroby. Ve sbírkách jsou dále obrazy, uniformy, militárie, národopisné předměty a liturgické církevní předměty. Velmi cennou je sbírka 1200 akvarelů etnografa Karla Šrámka. Mimořádný je soubor 6 000 fotografií z ašské oblasti od poloviny 19. století do současnosti. V knihovně je nezanedbatelná sbírka odborné textilní a regionální literatury.

V ašském muzeu je vedena ústřední evidence kamenných křížů a božích muk České republiky, regionální evidence hraničních a mezních kamenů a základní dokumentace horizontálních vodních děl. Při muzeu působí společnost pro výzkum kamenných křížů.

Muzeum Aš je součástí příspěvkové organizace Knihovna a Muzeum Aš. Jejím zřizovatelem je Město Aš.

Užitečné informace

GPS pozice

N 50° 13.472', E 12° 11.342'
[GPX]

[MAPY.CZ]