česky english deutsch <<< >>>

Minerální prameny

Farská kyselka

V hlubokých smrkových lesích se v prameništi Mnichovského potoka severně od Mariánských Lázní nachází pramen Farské kyselky. Farská kyselka pramenící v nadmořské výšce 767 m je nejvýše položenou zachycenou kyselkou Slavkovského lesa. Jedná se o studenou hypotonickou hydrogenuhličitan-hořečnatou železnatou kyselku se zvýšeným obsahem kyseliny metakřemičité, celkovou mineralizací 554 mg/l, obsahem oxidu uhličitého 2500 mg/l a teplotou 7–8 °C.

Farská kyselka v roce 1903

Původní altán byl nad pramenem postaven již okolo roku 1896 a dnešní čtvercové zachycení s osmibokou dřevěnou obrubou připomíná počátky lázeňství v regionu. V roce 2011 byl altán opraven a poblíž postaven malý přístřešek pro turisty.

Altán Farské kyselky v roce 2007

Již v roce 1909 se uvažovalo o využití Farské kyselky k uhličitým koupelím a přivedení do Mariánských Lázní. Novější snahy o jímání se datují do 80. let minulého století. Záměry ale dosud nebyly realizovány a její typickou chuť je proto možné stále ochutnat na místě vývěru.

Altán Farské kyselky v roce 2011

Voda z Farské kyselky odtéká do drobného okrově zbarveného jezírka. V jezírku přežívá zajímavá řasa ze skupiny rozsivek, Pinnularia ferophila, která se dokázala přizpůsobit železem bohatému prostředí minerálních vývěrů. Jezírko je jedním ze tří míst na světě, kde se vyskytuje. Další dvě se také nalézají v okolí Mariánských Lázní.

Jímání kyselky (2007)

Info
Katastr: Mariánské Lázně
Typ: hydrogenuhliči­tanová hořečnatá železnatá, prostá studená kyselka
Teplota: 8 °C
Průměr jímání: 120×120 cm
Jímání: zděná čtvercová šachtice
Hloubka: 60 cm
Obsah CO2: 2300 mg/l
Nadmořská výška: 766 m

Užitečné informace

Zdroj dat:

MILOTA J. & BARTOŠ J. (2011): Průvodce po minerálních pramenech – IV. Minerální prameny Slavkovského lesa. – ZO ČSOP Kladská.

GPS pozice

N 50° 0.918', E 12° 43.411'
[GPX]

[MAPY.CZ]