česky english deutsch <<< >>>

Minerální prameny

Pramen Richard

První zmínka o usedlosti zvané Königswartha je už z roku 973. Někdy mezi lety 1242 a 1287 byl nad kynžvartskou soutěskou postaven pomezní hrad k výběru mýta a ostraze vojenské a obchodní cesty mezi Chebem a Plzní. Už ve 14. a 15. století je v kynžvartském panství doloženo dolování železa, stříbra a barevných kovů. V období rozmachu cínového dolování ve Slavkovském lese v 16.–17. století byl Kynžvart jedním z hornických center. První písemné zmínky o minerálních pramenech v okolí Kynžvartu jsou datovány do roku 1454.

Kyselky vznikají v prostředí puklinového systému krystalinika Slavkovského lesa, které je zde budováno amfibolity, pararulami a žulami. V Kynžvartu jsou v současné době zachyceny čtyři prameny, z nichž tři jsou veřejně přístupné.

Pramen Richard je představován studenou kyselkou hydrogenuhličitano-síranového vápenato-hořečnatého typu. Voda příjemně osvěžující chuti se zvýšeným množstvím síranů a malým obsahem železa je jímána v 9,3 m hluboké šachtici s vyústěním do pitného gloriotu. V balneologické praxi slouží k dodržování pitného režimu.

Info
Katastr: Lázně Kynžvart
Typ: prostá hydrogenuhličitano-sírano-vápenatohořečnatá kyselka
Teplota: 9 °C
Jímání: studna
Hloubka: 930 cm
Obsah CO2: 3150 mg/l
Nadmořská výška: 705 m

Užitečné informace

Zdroj dat:

MILOTA J. & BARTOŠ J. (2011): Průvodce po minerálních pramenech – IV. Minerální prameny Slavkovského lesa. – ZO ČSOP Kladská.

GPS pozice

N 50° 0.448', E 12° 38.039'
[GPX]

[MAPY.CZ]