česky english deutsch <<< >>>

Minerální prameny

Jedlová

U osady Jedlová jižně od Staré Vody potěší návštěvníka velice osvěžující kyselka. Pramen byl místními obyvateli vyhledáván už v dávné minulosti. V roce 1920 zakoupil přilehlý pozemek mariánskolázeňský podnikatel a výrobce citer Hans Haubner. Podnikatel pramen vyčistil, přejmenoval na Kristův pramen a nabídl k prodeji městu Mariánské Lázně (za stejným účelem zakoupil i Štolní pramen u obce Drmoul). Lázeňská společnost z obavy před konkurencí pramen skutečně koupila, ale nikdy ho nevyužívala. Neujal se ani název Kristův pramen (Christusquelle).

Minerální voda je jímána železnou rourou v uzavřené betonové skruži. Vývěr je zastřešen čtyřbokým dřevěným pavilónkem na zděné podezdívce. Upraven je i přístup, včetně dřevěného mostku přes jednu z větví Kosího (Kosového) potoka.

Vývěr u Jedlové je situován na při tektonickém kontaktu dvou významných jednotek Českého masivu. Severněji ležící dvojslídné granátické svory jsou řazeny k sasko-durynské zóně (saxothuringiku), jižnější biotitické pararuly jsou považovány za součásti moldanubika. Pararuly jsou lemovány intruzí středně zrnité biotitické žuly s turmalínem a biotitem. Přítomnost žuly se přímo projevuje v přítomnosti některých stopových prvků v kyselce (např. relativně zvýšený obsah lithia). Pramen je považován za jednu z nejchutnějších minerálek v regionu.

Info:

Katastr: Jedlová
Typ: hydrogenuhličitano-chloridová sodno-hořečnatá kyselka
Teplota: 8 °C
Průměr jímání: 19 cm
Jímání: uzavřená betonová skruž s výtokem železné trubky umístěná v dřevěném přístřešku se zděným soklem
Hloubka: 75 cm
Obsah CO2: 3053 mg/l
Nadmořská výška: 595 m

Užitečné informace

Zdroj údajů:

MILOTA J. & BARTOŠ J. (2008): Průvodce po minerálních pramenech – I. Minerální prameny Českého lesa. – ZO ČSOP Kladská.

GPS pozice

N 49° 58.402', E 12° 35.341'
[GPX]

[MAPY.CZ]