Minerální prameny
Františkovy Lázně
Vývěry studených minerálních vod u Chebu byly známy už v nejstarších dobách, což nepřímo dokládají nálezy pravěkého osídlení uváděné z blízkosti pramene Palliardi. První písemné zmínky o pramenech se odkazují do 11. století, počátkem novověku je popisovaly všechny vědecké kapacity té doby (mj. i Georgius Agricola v r. 1545). K širšímu využití došlo až ve století sedmnáctém, kdy byly zřizovány tzv. odpočinkové domy a v roce 1661 první stáčírna vody. „Chebská voda“ byla prodávána v blízkém i širokém okolí. Vyvážena byla i do Německa, kde např. v roce 1700 její prodej údajně převýšil objem vody pocházející ze všech německých lázní.
Roku 1793 byly dekretem císaře Františka II. založeny u chebských pramenů lázně, r. 1795 bylo místo pojmenováno Kaiser Franzensdorf (Osada císaře Františka) a r. 1803 přejmenováno na Kaiser Franzensbad (Františkovy Lázně). Zlatý věk lázní kulminoval v roce 1912, kdy město navštívilo 65 000 pacientů. Památkou na tuto dobu jsou dvorana Glauberových pramenů, empírová kolonáda Lučního a Solného pramene, novorenesanční Lázně II, kruhový pavilon Františkova pramene, Společenský dům, Lázně III a další stavby.
Pro lázeňské účely je mělkými šachticemi a vrty jímáno přes dvacet pramenů. Prameny mají různou mineralizaci, rozmanitý poměr iontů i odlišný obsah oxidu uhličitého. Vody patří ke studeným, velmi silně mineralizovaným sírano-chlorido-hydrogenuhličitanovým sodným a v některých případech i železnatým kyselkám.
Františkovy Lázně jsou známé jako první slatinné lázně na světě, kde se kromě léčivých minerálních vod využívá zřídelní plyn (volný oxid uhličitý), sirno-železitá slatina a rašelina. Léčí se zde srdeční a oběhová onemocnění, nemoci podpůrného a pohybového aparátu a ženské nemoci včetně neplodnosti.