česky english deutsch <<< >>>

Minerální prameny

Dolní Paseky

Minerální prameny u vesnic Dolní Paseky a Doubrava jsou zachyceny už na mapě Ašska z roku 1716. Voda byla oblíbeným nápojem místních obyvatel, kteří ji plnili do lahví a ve vozíku vozili zákazníkům do Aše.

V roce 1870 nechal Ašský továrník Christian Geipel minerální pramen otestovat a později postavil na jeho místě malý dřevěný pavilon. Kyselka byla v té době zachycena velice primitivně pomocí prken. V roce 1931 nechala obec Dolní Paseky na své náklady kyselku odborně zachytit a vybudovat nový pitný pavilon. Ve stejném roce ji analyzoval známý pražský chemik, profesor Julius Stoklasa, který se zúčastnil i slavnostního otevření pavilónu, přičemž nabral vodu včetně okrových usazenin do dlaní, ochutnal ji a přede všemi ji prohlásil za výtečnou.

Kyselka je vyvedena do přelivné vázy pod úrovní terénu v suterénu budovy, což mělo dříve za následek časté zaplavování vodou z vedlejšího potoka. Přelivná váza byla dříve krytá skleněnou kopulí, která byla nahrazena nerezovou. Po opravách v poslední době již potok vývěr nezaplavuje a upravené je i horní patro, kde je stolek a informace o chemickém složení vody.

Více informací:

BARTOŠ, Jaromír. Krajem živých vod. Vyd. 1. Velká Hleďsebe : MAS21, 2011. 62 s. ISBN 978–80–254–9900–9

Užitečné informace

Altán s kyselkou je přístupný pouze v denní době, na noc se uzavírá.

V Aši vystoupejte na rozhlednu Háj a prohlédněte si Městské muzeum.

GPS pozice

N 50° 14.166', E 12° 14.150'
[GPX]

[MAPY.CZ]