česky english deutsch >>>

Krušnohorské rozhledny

Zitina rozhledna na Blatenském vrchu

Blatenský vrch (1 043 m n. m.) je kupovitý zalesněný vrchol ležící v katastru obce Potůčky. Tvoří ho žula tzv. blatenského masívku, který byl v minulosti známý bohatými ložisky cínových rud. Hlavním dolem na Blatenském vrchu byl Wolfgang, který byl v provozu už v roce 1532. V jeho místě jsou dnes tzv. Vlčí a Ledové jámy, které vznikly kombinací povrchového a hlubinného dobývání greisenových žil Wolfgang a Jiří. Důl podsedla dědičná štola Vavřinec, která byla ražena od roku 1749 jako obecní. K těmto ojedinělým montánním památkám vede naučná stezka, která končí v Horní Blatné.

Vlčí jámy (foto Michal Urban)

Rozhledna na Blatenském vrchu je nejmladší, ale nejvýše položenou ze čtveřice rozhleden centrálních Krušných hor (Klínovec, Plešivec, Tisovský vrch, Blatenský vrch). O její vznik se zasloužil Spolek pro zimní sporty z Horní Blatné, který chtěl poblíž města vybudovat turistické a lyžařské středisko. Stavba podle projektu chebského architekta Karla Matusche byla zahájena v roce 1912. Ještě před zahájením zimní sezóny byl 5. července následujícího roku horský hotel s restaurací a vyhlídkovou věží slavnostně otevřen. Rozhledna byla pojmenována Zitina vyhlídka na počest arcivévodkyně a budoucí poslední rakouské císařovny Zity Bourbonsko-Parmské. Horský hotel byl velmi oblíben a v roce 1927 byl rozšířen o přístavbu sálu.

Blatenský vrch před 100 lety

Arcivévodkyně Zita Bourbonsko-Parmská

Po druhé světové válce byl objekt obsazen pohraničním vojskem a zcela zchátral. Hotel s restaurací musel být stržen a zůstala pouze samostatně stojící kamenná rozhledna – memento a vzpomínka na staré časy. Jednadvacet metrů vysoká vyhlídková věž je postavena z kamene a dřeva. Odměnou za výstup po 85 schodech je kruhový výhled na nejvyšší vrcholy Krušných hor – Klínovec (s rozhlednou a televizním vysílačem), Fichtelberg, Božídarský Špičák a také na Plešivec a Tisovský vrch (oba s rozhlednami).

Středisko zimních sportů Blatenský vrch před 100 lety

GPS pozice

N 50° 24.011', E 12° 46.896'
[GPX]

[MAPY.CZ]