Hornická poznávací trasa Přebuz
Kostel sv. Bartoloměje
Současný kostel sv. Bartoloměje je již třetí sakrální stavbou na Přebuzi. Navazuje na hornickou tradici, např. štolu a důl sv. Bartoloměje z 16. století. Podnět k postavení kostela dal císař Josef II., který v roce 1766 navštívil Přebuz. Základní kámen má vročení 1779. Kostel byl postaven podle stavebních plánů Johanna Andrease Leistnera, který pracoval pro sokolovské Nostice. Dokončen byl 1787, podle latinského chronogramu v nadpraží vstupu.
Na stavbu za 6 541 zlatých se musely složit farnosti Sokolov, Kraslice, Jindřichovice, Krásná Lípa a Sněžná. Vrchnost pouze poskytla stavební dříví a 300 zlatých. Kostel si museli postavit sami farníci z Přebuze, Rolavy a malých přifařených osad. Oltář sestavil chebský sochař a truhlář za 100 zlatých z daru přebuzského občana Funka. Oltářní obraz umučení apoštola Bartoloměje namaloval jindřichovický malíř Sattler. Kazatelnu zhotovil truhlář ze Sokolova.
Kostel sv. Bartoloměje je pozdně barokní, jednolodní obdélná stavba s polokruhovým závěrem a věžičkou (sanktusníkem). V interiéru se nacházejí části inventáře předchozích kostelů a zvonic. K pozoruhodným památkám patří osmiboká gotická křtitelnice z přebuzské žuly (nyní omítnutá), gotický kříž, zvon z cínové slitiny (ulitý 1565 mistrem Hilgerem z Perninku), barokní varhany z dílny tachovských Gartnerů, obraz Přebuze po požáru 1869 a pamětní tabule obětem 1. světové války.
V roce 2012 byla dokončena renovace střechy kostela z příspěvků státu, kraje, obce, církve a především darů německých rodáků. Zpravidla každou sobotu po sv. Bartoloměji (24. srpna) ve 14 hodin se zde koná slavnostní mše za účasti rodáků, farníků a poutníků.
Tento text pro vás připravil Petr Rojík.