Hornická města a obce Sokolovské pánve
Nová Role
Nová Role leží na úpatí Krušných hor, nedaleko světoznámého lázeňského města Karlovy Vary. První písemný záznam o Nové Roli (Nowa Raluna) je z roku 1293. Název obce je pravděpodobně odvozen od staroslovanského „rola“ (zemědělsky obdělaná půda), neboť prvními stálými osídlenci těchto míst byl slovanský kmen Sedlčanů. Údajně už ve 12. století stával v Nové Roli u řeky Rolava lovecký pavilon pro královský personál doprovázející české panovníky pobývající na hradě Loket. Mezi roky 1359 a 1411 bylo místo součástí loketského a poté až do roku 1553 falknovského panství. V roce 1554 se vlastníky stali ostrovští Šlikové. V období let 1622–1848 bylo město v majetku Nosticů. V roce 1847 měla Nová Role 280 obyvatel a 50 domů.
Po objevu kaolinových ložisek na pozemku Karla Hassmanna byla v místě zřízena úpravna a plavírna kaolinu. V roce 1921 byla založena společnost Keramické závody (Keramische Werke). Za druhé světové války byla keramička s názvem Bohemia pod nacistickou správou a pracovali v ní zajatci z koncentračního tábora, který byl zřízen v roce 1942. Nyní vyrábí porcelán a. s. Thun 1794, která je největším zaměstnavatelem ve městě.
Nová Role je od roku 1964 městem. Znaku města dominují symboly těžby kaolinu a výroby porcelánu. Tvoří ho stříbrno-červeně polcený štít se zelenou patou. V pravé polovině je zelená lipová ratolest, v levé polovině stříbrná porcelánová konvice, v patě černá zkřížená hornická kladiva.
Nejstarší historickou památkou města je kostel sv. archanděla Michaela. Ten je cennou románsko-gotickou památkou z doby králů Přemysla Otakara I. a Václava I. V kostele jsou dochovány zbytky původní kaple z let 1240–1255. Kostel jednou z nejstarších funkčních kulturních památek okresu Karlovy Vary.