česky english deutsch <<< >>>

Hornická města a obce Sokolovské pánve

Svatava

První známá písemná zmínka o obci Svatava je v listině krále Václava II. z roku 1391. V 16. století byla Svatava (pův. Zwodava, německy Zwodau) součástí sokolovského panství, které bylo v držení Šliků a od roku 1622 Nosticů. V roce 1751 vznikla ve Svatavě poštovní stanice, která sloužila také jako zájezdní hostinec. Budova, ve které přespával i Johann Wolfgang Goethe na svých cestách do Karlových Varů, byla zbořena v r. 1987.

Městys Svatava je významným hornickým centrem sokolovského hnědouhelného revíru. Z uhelné sloje byly zpočátku těženy železné kyzy (pyrit a markazit), ze kterých se v primitivních pecích vyráběla síra. V roce 1804 začal ve Svatavě podnikat Johann David Starck, který zde spolu se synem Johannem Antonem zavedl chemickou výrobu, zprovoznili sklárnu a postavili dělnickou kolonii. Jako palivo se ve Starckových závodech už využívalo uhlí. Od jména průmyslníka je odvozeno označení místní části Davidov. Z názvů dolových měr položených u Svatavy pochází pojmenování uhelných slojí Josef, Anežka (Agnes) a Antonín, které se používá dodnes. V lesnatém terénu je možno najít ústí štoly Hernych, která některé z dolů odvodňovala.

Mapa Starckových závodů u Svatavy

Portál štoly Hernych

Hornické tradice připomíná i znak Svatavy. Jeho štít je sníženě vlnitě dělený, nahoře v červeno-zeleně polceném poli je zlatá lilie vyrůstající na zlatém stonku se dvěma listy. V dolním stříbrném poli jsou černá hornická kladívka na topůrkách přirozené barvy.

Znak Městyse Svatava

Mezi Svatavou, Habartovem a Bukovany se rozkládal poslední hnědouhelný lom západní části sokolovského revíru. Ohromné jezero Medard na jeho místě se stává centrem rozsáhlé rekreační oblasti východně od Sokolova. Z kulturních památek Svatavy je nutno jmenovat kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, sochu svatého Floriána a pomník ženského koncentračního tábora.

Užitečné informace

Zdroje:

GPS pozice

N 50° 11.546', E 12° 37.565'
[GPX]

[MAPY.CZ]