česky english deutsch <<< >>>

Hornická města a obce Sokolovské pánve

Dasnice

I když obec Dasnice vznikla nejspíše už ve 13. století, první písemné zmínky pocházejí až z konce století následujícího. V době byly Dasnice (Tassnicz) ve vlastnictví pánů z Chlumku (Perglas). V 18. století byli majiteli panství Nosticové. Samostatnou obcí jsou Dasnice od roku 1876. Území Dasnic je situováno při okraji sokolovské pánve a nebylo tolik postiženo těžbou uhlí jako sousední obce. Severovýchodně od Dasnic se nacházely doly Štastná pomoc a Anna–Marie, které patřily „Dasnicko-hlavenskému hnědouhelnému těžařstvu“ založenému v roce 1873. Těžba v nich probíhala až do počátku 20. století.

Návrší východně od obce je budováno lávovým proudem třetihorní sopky, staré 23–24 milióny let. Lávové těleso je až 40 m mocné, v nadloží a podloží ho obklopují zvětralé sopečné tufy a aglomeráty. Vlastní hornina je masivní a má šedočernou barvu. Patrná jsou v ní drobná zrnka temně zeleného olivínu a černého augitu. Patří mezi čediče a odborně se nazývá jako olivinický nefelinit. Byla těžena v kamenolomu, který je dnes rekultivován.

Hornické tradice připomíná i znak Dasnic. Tvoří ho zeleno-zlatě zvýšeně dělený štít. V horním poli je pět zlatých obilných klasů s osinami. V dolním poli je černé okřídlené železniční kolo, pod ním černá zkřížená hornická kladívka se zavěšeným kahanem.

Znak obce

Hlavní místní pamětihodností je zámek Chlumek (pův. Perglas), postavený v roce 1570 jako sídlo rodu Šliků a Perglerů z Perglasu a v 18. století přestavěný na barokní zámeček. V jeho blízkosti se nachází nosticovský novobarokní Nový Zámeček z roku 1900.

Chlumek © Obec Dasnice

Užitečné informace

Zdroje:

GPS pozice

N 50° 8.784', E 12° 34.013'
[GPX]

[MAPY.CZ]