česky english deutsch >>>

Hornická města a obce Slavkovského lesa

Horní Slavkov

Historie dnešního Horního Slavkova je spjata s hornictvím. Hlavní surovinou byl cín, který se ve Slavkovském lese rýžoval snad už v době bronzové a později keltské. Počátkem 12. století je zmiňován kostelík a osada, která nese jméno Slávka z Rýzmburka, příslušníka rodu majitelů bečovského panství. V polovině 15. století se panství stalo majetkem pánů z Plavna, které od r. 1494 následovali Pluhové z Rabštejna. Za Pluhů došlo k největšímu rozvoji města. K podpoře hornictví byl Janem Pluhem z Rabštejna vydán horní řád pro stříbrné (1507) a cínové doly (1509). V roce 1547 byl Horní Slavkov povýšen Ferdinandem I. na královské horní město.

Městská pečeť

Úpadek hornictví v 17.-18. století s sebou přinesl rozvoj řemeslné cechovní výroby (cínařství, hrnčířství a kamnářství). V roce 1792 otevřel Jan Jiří Paulus v Horním Slavkově první porcelánku v Čechách. Továrna získala v roce 1812 privilegium na výrobu porcelánu a v roce 1900 zlatou medaili na světové výstavě v Paříži.

Pluhova ulice před 100 lety

Ve 20. století byla v okolí Horního Slavkova opět obnovena hornická činnost – vedle cínu, wolframu a mědi se po 2. světové válce do popředí zájmu dostal uran. Jeho krátkodobá (1948–1963) těžba umocnila morální i materiální škody způsobené odsunem původního německého obyvatelstva, zřízením vojenského újezdu a praktikami komunistického režimu. Počet obyvatelstva vzrostl až na jedenáct tisíc (tj. dvojnásobek nynějšího počtu), což vedlo k vybudování nového sídliště ve stylu socialistického realismu. Současně bylo zdevastováno původní renesanční město. Zachován zůstal kostel sv. Jiří, církevní stavby v jeho okolí a skupina starých měšťanských domů v Pluhově ulici. V jednom z nich sídlí Městské muzeum.

Hornický motiv na fasádě kulturního domu ze 60. let

Na hornickou historii upomíná městský znak. Je jím čtvrcený štít, jehož první pole je červeno-stříbrně dělené, se zlatě korunovaným dvouocasým lvem opačných barev. Druhé pole je červené, s dvakrát červeno-stříbrno-červeně polceným břevnem. Třetí pole je zlaté, s doleva obráceným černým lvem. Čtvrté pole je zelené se zkříženými stříbrnými hornickými kladivy se zlatými násadami, přeloženými svisle postavenými zlatými hráběmi.

Městský znak

GPS pozice

N 50° 8.361', E 12° 48.502'
[GPX]

[MAPY.CZ]