Tachov
Tachovská rokle
Tachovská rokle leží v krystaliniku Českého lesa a je tvořeno migmatitickými cordieritickými pararulami moldanubika a borským žulovým masivem. V oblasti Tachova se pásmo tvořené biotitickými pararulami se sillimanitem, kvarcity, grafitickými rulami, amfibolity, serpentinity, vápenci a erlany výrazně rozšiřuje. V krystaliniku probíhá výrazná křemenná žíla, která je součástí komplexní soustavy křemenných žil tzv. Českého křemenného valu.
První lokalita je ve stráni Tachovské rokle v místě, kde probíhaly terénní závody motocyklů. Ve vymleté rýze v bývalé závodní dráze vystupují obnažené výchozy pegmatitové žíly v sillimanit-biotitické migmatitizované pararule. V hrubozrnných partiích pegmatitu tvořených béžovým ortoklasem, šedým křemenem a chloritizovaným biotitem byl v dutinkách nalezen světle béžový, nedokonale krystalovaný prehnit. Velikost prehnitových krystalů je do 3 mm, největší dutinka, z větší části vyplněná prehnitem, je 2 cm veliká.
Druhá lokalita je reprezentována výchozy hadců v místech, kde stojí stará startovací věž pro motocyklové závody. Hadec protínají žilky chrysolitového azbestu v mocnosti do 5 mm. Zřídka se vyskytují červené granáty. Hadce a granáty se dříve brousily a používaly do ozdobných předmětů. Další naleziště na okraji lesa pod zahrádkářskou kolonií poskytuje ledvinité hlízy limonitu a žlutohnědé opály až rohovce, které se také dříve používaly k výrobě ozdobných předmětů. Na poli, západně od Tachovské rokle probíhá výrazná tektonická poruch směru SZ-JV, na které je vyvinuta mohutná křemenná žíla. Po orbě lze najít krystaly křemene, z nichž některé přecházejí až do křišťálu.