česky english deutsch polski <<< >>>

Přírodní památky a rezervace Jeseníků

NPR Šerák - Keprník

Nacházíte se v jedné z nejvzácnějších lokalit v celém CHKO Jeseníky, v Národní přírodní rezervaci Šerák – Keprník. Již roku 1905 se kníže a pán zdejších lesů Johann Liechtenstein rozhodnul odejmout části svého revíru Goldenstein (dnes Branná) a Ullersdorf (dnes Velké Losiny) těžbě dřeva a ponechat je jako prales. Tehdy se jednalo o 172 ha vrcholových partií Keprníku a Vozky. Roku 1989 bylo území rozšířeno a přejmenováno na Národní přírodní rezervaci Šerák – Keprník. Dnes se území rozkládá na ploše 800 ha od sedla mezi Vozkou a Spáleným, až po Obří skály.

Co v této rezervaci chráníme? Kromě horského smrkového lesa například společenstva rostlin, která nazýváme alpínská. To proto, že mnoho rostlin v těchto společenstvech je původem z Alp. V době ledové byly rozšířeny po celé Evropě a po oteplení zůstaly jen na místech s nižší teplotou, jako jsou třeba vrcholky Jeseníků. V minulosti byla plocha, která i po skončení doby ledové zůstala bez lesa, osázena nepůvodní borovicí klečí, která vytlačuje původní vzácné druhy. Rostlinné společenstvo s ostřicí Bigelowovou, sítinou trojklannou a suchopýrem pochvatým na vrcholové plošině Keprníku, je zcela unikátní a nemá nikde v Hrubém Jeseníku obdoby.

Suchopýr pochvatý

Další raritou Keprníku jsou tzv. thufury – mrazem tvořené kopečky půdy, které se zde vyvíjejí až do 60 cm vysokých „boulí“. V rezervaci se vyskytoval velmi vzácný tetřev hlušec a tetřívek obecný, v posledních letech však bohužel nebyl výskyt potvrzen. Žije zde myšivka horská, která je glaciálním reliktem (pozůstatek doby ledové). Byl tu zjištěn výskyt vzácných pavouků.

Tetřívek obecný

Ochrana přírody

Všichni máme právo si užívat horského prostředí tak, abychom se mohli vracet pro to nejcennější, co může nabídnout – neporušenou přírodu.

Užitečné informace

Užitečné informace

Horská služba Ramzová tel. 583 230 075 Informační centrum Ostružná tel. 583 230 072

GPS pozice

N 50° 9.486', E 17° 5.716'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz