česky english deutsch <<< >>>

Stříbro

Renesanční most

Starý renesanční most ve Stříbře byl postaven v letech 1555 – 1560. Až do stavby nového mostu zajišťoval vstup do města od Plzně a Prahy. Podoba stavby je často používána jako symbol města místo znaku. Nepříliš známou skutečností je, že v České republice se nacházejí pouze dva mosty zdobené mostními branami. Jsou jimi Karlův most v Praze a právě ten stříbrský. Hranolová mostní věž byla stavena zároveň s mostem Benediktem Volchem z Ferrolu ve Španělsku a doplňovala opevnění tehdy velice významného a bohatého horního města. Z technického hlediska se most skládá ze dvou částí. První jsou dva oblouky překonávající řeku Mži a druhou jsou tři menší oblouky, které slouží jako „záplavový most“. Mosty nejsou souosé a mezi nimi je situována mostní brána. Most je široký téměř šest metrů, celková délka obou objektů je 60 metrů. Samotná brána stojí na 5 metrů širokém návodním pilíři. Věž má čtvercový půdorys s přístavkem pro spirálovité schodiště, obdélná okénka a kamennou desku s dobovým českým nápisem.

Městská mostní brána (kolem 1900)

Mnoho mostů v Čechách a v některých německy mluvících zemích jsou střeženy svým patronem, ani zdejší most není výjimkou. Zdejším ochráncem je sv. Jan Nepomucký. Původní socha pochází z roku 1721. Původní plastika je dnes vystavena ve stříbrském muzeu. Zde stojí replika Jaroslava Šindeláře vyrobená v roce 2005. Na dvou prázdných pilířích stávali andělíčci, kteří jsou dnes již ztraceni.

Stříbro kolem roku 1930

Celý most je postaven z pískovcových kvádrů. Pískovec na most se těžil v lomech ve směru na Těchlovice. V období svrchního karbonu až permu asi před 300 miliony let. Se v okolí Stříbra na dně vodních ploch ukládaly sedimenty, které se v průběhu času proměnily v ostrůvky sedimentárních hornin Tvořených pískovci, arkózami a slepenci. Ty nejsou rozlišené. Lidé při stavbě tudíž museli pečlivě vybírat správný kámen, aby most nepodléhal povětrnostním vlivům a vydržel až dodnes.

Městská mostní brána na kolorované pohlednici (kolem 1910)

GPS pozice

N 49° 45.029', E 13° 0.090'
[GPX]

[MAPY.CZ]