česky english deutsch <<< >>>

Rozvadov

Kateřinský potok

Délka Kateřinského potoka v České republice činí 19,9 kilometru. Pramení 1,5 kilometru jihovýchodně od Lesné ve výšce 690 metrů nad mořem. Prochází bohatým lesním komplexem Českého lesa s turistickými trasami i cyklostezkami, kolem kterých jsou zajímavé a chráněné druhy. Státní hranici přechází tok 3 kilometry jihozápadně od působivého loveckého zámku Diana ( 495,5 m. n. m. ), ve městě Pfreimd pak tvoří levostranný přítok řeky Naab, přítoku Dunaje.

Kateřinský potok

Potok je právě v těchto místech domovem bobra evropského (Castor fiber). Ti obývali českou zem od nepaměti, ale od dvanáctého století jich začalo ubývat. Lidi totiž lákala jejich kožešina a pak také výměšek žlázy u kořene ocasu, který se používal v lékařství a kosmetice. V osmnáctém století byla tato zvířata vyhubena. O návrat do naší přírody se postarali bobři sami. První dorazili podél vody z Polska, Německa a Rakouska v osmdesátých letech minulého století. Teď nastálo obývají šest českých a moravských oblastí. Mezi nimi je právě Kateřinský potok.

Hráz na potoce postavená bobry

Bobr je po jihoamerické kapybaře druhým největším hlodavcem na světě. V dospělosti váží až třicet kilogramů. Nejtypičtějším znakem je široký ocas, který slouží jako kormidlo. V případě nebezpečí jím bobr plácne o hladinu a varuje tak všechny členy své rodiny. Pak se ponoří do vody a pozorovatelé mají jistotu, že ho dlouhou dobu neuvidí. Návrat do české kulturní krajiny není bezproblémový. Svou činností narušují protipovodňové a rybniční hráze, ucpávají koryta řek a likvidují dřeviny v jejich okolí.

Přední řezáky bobra slouží ke kácení stromů

Bobr evropský se živí především lýkem a větvičkami vrby, topolu případně dalších dřevin (jasan, javor, jilm) a některými bylinami. Bobr většinou kácí dřeviny asi 50 m od břehu, jen výjimečně i dále. Nepohrdne ani úrodou kukuřičného nebo řepného pole. Tvrdé dřevo dubu či jasanu používá jako stavební materiál na hráze a v okolí řek tyto dřeviny aktivně ničí, aby poskytl více prostoru preferovaným vrbám.

GPS pozice

N 49° 40.003', E 12° 35.834'
[GPX]

[MAPY.CZ]