česky english deutsch <<< >>>

Rozvadov

Muzeum železné opony

Muzeum Železné opony nabízí v Evropě unikátní expozici. Muzeum vzniklo symbolicky v budově bývalého hraničního přechodu Rozvadov. Expozice je rozdělena do několika částí v závislosti na průběhu dějin. První část je věnována první světové válce, která je zde prezentována jako prvotní příčina rozdělení Evropy. V další části ukazuje předměty z druhé světové války. Komunistické období, kdy zde byla železná opona, je rozděleno po desetiletích. Nesnaží se pouze dokumentovat život v příhraničním pásmu, ale i život obyčejných lidí v republice a světové události spjaté s dobou, jakými je Berlínská zeď, korejská válka, povstání v NDR a v Maďarsku, kubánská krize a další.

Muzeum má plochu 320, na kterou autoři instalovali na 800 exponátů a 1000 fotografií. Mezi exponáty je mnoho unikátů. Naleznete zde telefon prezidenta Husáka, který ho přímo spojoval s Moskvou, fotoaparát Minox, který používaly tajné služby na západě i východě pro dokumentaci. Jendím z největších taháků je funkční vysílačka, kterou používali vojáci. Zhlédnete zde dosud nepublikované fotografie pražského fotografa Milana Linharta. Samozřejmostí jsou exponáty týkající se železné opony. Těmi je spojovací technika, zbraně, cedule z pohraničního pásma, kus ostnatého drátu.

Venkovní expozice – vozidlo veřejné bezpečnosti

Kromě exponátů zde naleznete knihovnu se socialistickou literaturou. Kino promítající dobové filmy a dokumenty. Na konci naleznete meditační místnost s replikou stolu prezidenta Masaryka z Pražského hradu, ke kterému si můžete sednout a do knihy napsat vaše dojmy a připomínky.

Pohraniční stráž

Muzeum se neustále snaží shánět nové exponáty. Do budoucna je snaha získat nůžky, kterými ministr Dienstbier v roce 1989 symbolicky přestřihl ostnatý drát nebo repliky amerických a sovětských atomových bomb.

Listopad 89

GPS pozice

N 49° 39.347', E 12° 31.551'
[GPX]

[MAPY.CZ]