česky english deutsch >>>

Rozvadov

Diana

Počátky dějin osady Diana jsou svázány se sklářskou hutí, která je poprvé zmiňována v roce 1648. V roce 1664 koupili toto území v roce 1664 s panstvím Velké Dvorce. Údaje z tereziánského katastru zmiňují v roce 1756 skelnou huť v Dianě, která má být do dvou let zrušena. Huť vyráběla okenní tabule a duté sklo. Samotná sklárna byla nejspíše zbourána již v roce 1715, kdy na jejím místě byl postaven hospodářský dvůr. Podle pamětníků byla zeď staré sklárny zachována v dlouhé stáji. Tím se blíže určuje poloha sklárna na severní patě návrší, na kterém stojí nyní zámek. Archeologické v roce 1999 objevily za dvorem úlomky surového skla a zlomky sklářských pánví.

Zámek Diana

Pojmenování Diana získala osada až podle zámku, který se nazývá podle řecké bohyně lovu. Nechal jej vybudovat rod Kolowratů před rokem 1742. Zámek Diana nechali vystavět syn a vnuk Jana Václava Novohradského z Kolovrat – František Zdeňek a František, kteří své sídlo z Velkých Dvorců přemístili právě na Dianu. Zámek byl údajně postaven dle návrhu světově proslulého architekta Jana Blažeje Santiniho. Budova zámku má velice zajímavý půdorys. Ze středu dispozice vystupuje centrální pavilon se čtyřmi krátkými křídly. Ústřední barokní pavilon zámku je završený kupolí se sedícím jelenem. Na krátká křídla objektu navazují dvě menší patrové budovy a od nich pokračují oběma směry chodby. Chodby jsou opět zakončeny patrovými objekty. Centrální stavba je vyzdobena iluzivními malbami z 18. století, nechybí ani freska bohyně lovu Diany. Zámecká kaple byla vysvěcena v roce 1788.

Propojení dvou křídel zámku

Portrétní galerie Kolowratů byla ze zámku převezena do Muzea Českého lesa v Tachově. V minulém století zde byl zřízen domov důchodců. Díky tomu byly části interiéru nenávratně poškozeny přestavbou. U zámku se vyskytuje stejnojmenná obora, kde se chovají mufloni.

Dřevěná kaple vyrobená Kolowratovou továrnou

GPS pozice

N 49° 37.882', E 12° 35.731'
[GPX]

[MAPY.CZ]