Popisek: Primda.avi
Velikost: 1140 kB
Asi půl kilometru severozápadně od obce Přimda je v lese nad silnicí na Rozvadov bývalý lom. Lom je založený v cordieritické žule proniklé žilným tělesem leukokrátní žuly s muskovitem a biotitem. Horniny náleží do moldanubika Českého lesa; domažlického krystalinika. V opuštěném lomu jsou výchozy cordieritické žuly s průniky žilného tělesa leukokrátní žuly s muskovitem a biotitem. Je to jeden z mála přístupných odkryvů této horniny. Zdejší leukokrátní aplitická žula je bělavě šedá, všesměrně zrnitá, jemnozrnná hornina. Její základní složení je biotit, andalusit, muskovit, plagioklas, mikroklin a křemen, v malém množství se vyskytují i další minerály, např. apatit, zirkon, chlorit a sericit. Velmi zajímavý je charakteristický podíl andalusitu, který se i v základní hmotě horniny tvoří pro něho typické sloupečkovité či jehlicovité útvary.
Sama leukokrátní žula je považována za poměrně vzácnou horninu, je však v moldanubiku Českého lesa dosti rozšířena v několika typech. Její stáří je odhadováno na více než 530 milionů let.
Leukokrátní žuly jsou velmi rozmanitého makroskopického vzhledu i minerálního složení. Jejich společným znakem je nízký podíl tmavých minerálů, především biotitu, a kyselý charakter plagioklasů. Velmi pravděpodobně patří několika časově i prostorově samostatným magmatickým fázím. Přitom maximální koncentrace těchto těles leží v zóně sledující linii českého křemenného valu a linii mariánskolázeňského zlomu.
Zdejší leukokrátní žula je sice stará asi 530 milionů let, ovšem některá tělesa těchto hornin vystupovala k zemskému povrchu i mnohem později, během starších prvohor.