česky <<<

Krasíkov - Ovčí vrch

Zastávka Kokašice

Dnešní zastávka Kokašice je bývalou hlavní stanicí pro Konstantinovy Lázně. Lázeňští hosté odsud odjížděli povozy do penzionů, které začaly po vybudování trati rychle přibývat. Jako obec však Konstantinovy Lázně vznikly až v roce 1924, kdy byla zvolena první obecní rada. Do té doby byly lázeňské domy roztroušeny na katastrálních územích okolních obcí Kokašice, Břetislav, Poloučany a Nová Ves. Po výstavbě nynější zastávky Konstantinovy Lázně stanice byla nejdříve přejmenována podle spádových Kokašic a poté z jízdních řádů zmizela. Díky prováděné vykládce uhlí pro uhelné sklady v Konstantinových Lázních měla stále význam. V roce 1981 byla vykládka uhlí přesunuta do Bezdružic a nádraží upadalo čtvrt století. Během té doby zchátrala staniční budova.

Parní lokomotivy řady 423 kralovaly nákladnímu provozu na lokálce od roku 1933, jediná jejich známá fotografie pochází až z 60. let.

Přelomem pro nádraží však byly oslavy 100 let bezdružické lokálky v roce 2001. Příznivci lokálky stanici uklidili pro výstavy, které zde byly pořádány. Rekonstrukce se nádražní budova dočkala v roce 2005 a 2006. Kokašice se rozkládají pod zdaleka viditelnými dominantami celého kraje, památným Švamberkem (Krasíkovem) a Ovčím vrchem. První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1227. V současnosti zde žije na 261 obyvatel.

Stanice Kokašice

Zastávka je vhodným výchozím bodem pro výlet po naučné stezce Krasíkov – Ovčí vrch. Vydáte se po silničce mezi staveními směrem k hlavní silnici. Po ní dojdeme do Kokašic. Za obcí na hlavní křižovatce se vydáme po silnici doprava směrem ke dvoru Krasíkov. Od nádraží nás po trase bude navádět místo pěšího cyklistické značení. U dvora již najdeme žlutou turistickou značku. Druhou možností je z Krasíkova pokračovat po červené turistické značce údolím Hadovky do stanice Strahov. Po cestě uvidíte staré mlýny a projdete kolem Studánky Lásky.

Motorový vůz 810.430 přijíždí do stanice Kokašice

GPS pozice

N 49° 52.935', E 12° 57.851'
[GPX]

[MAPY.CZ]