česky <<< >>>

Konstantinovy Lázně

Zastávka Strahov

Zastávka Strahov je především známá jako cíl cesty mnoha výletníků a trempů, kteří z ní pokračují údolím Hadovky na hrad Gutštejn, Falkenštejn, na poutní místo Šipín či do městečka Úterý. Proti proudu Hadovky se dá dojít na hrad Švamberk – Krasíkov. První zmínky o vsi pochází z roku 1379. Zástavba je soustředěna stranou od silnice 2 km nad zastávkou kolem oválné návsi s parčíkem a malou kaplí. V horní části návsi stojí socha sv. Jana Nepomuckého s andílky. Samota ležící v bezprostřední blízkosti železniční zastávky se jmenuje Machařov. Tok Hadovky se zde zařezává fylitů a přeměněných drob, které vystupují v jejím údolí a v okolí železniční trati.

Zastávka Strahov

Zastávka je výchozím místem pro mnoho turistů. Výletníci naleznou asi 200 m pod zastávkou ukazatel značených turistických cest. Celý tok Hadovky kopíruje červená značka. Vyrazíte-li po ní proti proudu, dovede vás okolo Studánky lásky k Balcarovu mlýnu a dále malebným údolím až do Zhořce a Teplé. Odbočením na žlutou u Balcarova mlýna se dostanete na hrad Krasíkov a Ovčí vrch. Zvolíte-li cestu po proudu Hadovky, dojdete po slabé hodince k hradu Gutštejn, na Šipín nebo dále po zelené značce až do Úterý. Ať zvolíte ten či onen směr, vždy můžete cestu ukončit v Konstantinových Lázních nebo Bezdružicích. Kolem zastávky Strahov prochází krátká spojovací cyklotrasa č. 2225 Strahov – Okrouhlé Hradiště. Na této trase je zajímavý brod přes Hadovku nedaleko vlakové zastávky.

Shoda jména zastávky s jedním z pražských klášterů byla příčinou kuriózní historky. Strojvedoucímu lokálky bylo jednou divné, proč vystupuje skupina cizojazyčně mluvících jeptišek v tak odlehlé zastávce. Od nich získal informaci, že jedou do kláštera na konferenci. Dalo pak práci jim vysvětlit, že v údolí Hadovky žádný klášter rozhodně nenajdou.

Motorový vůz M 130 187 na trati do Bezdružic

První stroj nové řady 742.016 vyjel na trať do Bezdružic v roce 1990 strojvedoucí jej pojmenovali Bizon a bizona mu namalovali na přední kapotu

GPS pozice

N 49° 51.092', E 12° 58.737'
[GPX]

[MAPY.CZ]