česky <<< >>>

Konstantinovy Lázně

Nádraží

Zastávka Konstantinovy Lázně je jednou z možností, jak se dostat do centra lázeňského střediska. Na vlakové nádraží navazuje nově rekonstruované autobusové nádraží. První vlaková s byla postavena v roce 1901 o 150 metrů západněji. Nová zastávka, umístěná blízko lázeňského centra, brzy svým významem zastínila původní stanici u Kokašic.

Stanice Konstantinovy Lázně na počátku 20. století i s jednou z lokomotiv řady 97.

Současnou podobu získala zastávka v roce 1962, kdy byla otevřena nová nádražní budova s nástupištěm. Po rekonstrukci nádraží v roce 2004 je zastávka společně s autobusovým nádražím reprezentativní vstupní branou do lázní.

Stanice dříve byla spádová i pro okolní osady Dlouhé Hradiště, Nová Ves a Poloučany. Konstantinovy Lázně jsou pro lázeňství využívány od sklonku 18. století, kdy patřily pod Novou Ves. Ta se jejich budováním zadlužila a prodala je Konstantinovi z Löwensteinu. Dnešní podobu začalo lázeňské místo získávat v roce 1873, kdy byla zahájena výstavba nové lázeňské budovy u Prusíkova pramene a parku s kolonádou.

Konstantinovy Lázně na kolorované pohlednici (kolem roku 1910)

Konstantinovy Lázně jsou i výchozím bodem naučných stezek. Naučná stezka Ke Studánce lásky má výchozí bod nedaleko vlakové stanice při silnici k zastávce Kokašice. Konečný bod se nachází u staré požární nádrže. Délka stezky je 7,5 km a je na ni 6 tematických zastavení. Dozvíte se z nich zajímavosti z historie lázní, z geologie okolí, o bývalé lanovce na Hradišťský vrch či o mostu lokálky u Studánky lásky.

Konstantinovy Lázně (kolem roku 1905)

Naučná stezka Hradišťský vrch, která začíná u staré požární nádrže. Stezka je dlouhá 5 km. Nabízí však pěkné výhledy do krajiny z úbočí čedičového kopce, pohled z výšky na jezírko v hlubinách kamenolomu a množství naučných zastavení. Seznámí vás s historií zdejšího hradiště a s přírodními zajímavostmi. Naučná stezka Krasíkov – Ovčí vrch o délce 12,5 km. Vychází od železniční stanice, přes Čeliv, vrch Krasíkov a Ovčí vrch. Na Ovčím vrchu se nachází vyhlídkový altán a kaple. Na vrchu Krasíkov je zřícenina hradu Švamberk.

GPS pozice

N 49° 53.067', E 12° 58.550'
[GPX]

[MAPY.CZ]