česky english deutsch <<< >>>

Konstantinovy Lázně

Studánka lásky

Studánka lásky vyvěrá na povrch na zlomové linii. Ty zapříčinil třetihorní čedičový vulkanismus, který v okolí vytvořil čedičové kopce například Krasíkov nebo Ovčí vrch. Minerální pramen obsahuje sirovodík. Původcem tohoto aromaticky výrazného plynu jsou proterozoické břidlice obsahující organické látky a pyrit, jehož rozkladem vzniká síranová složka vod. Organické látky z břidlic umožňují existenci bakterií, které jako odpadní látky z těla ylučují právě nevábně zapáchající plyn sirovodík.

Studánka lásky

Kyselka na levém břehu Hadovky vyvěrá do starého dubového sudu, kde se můžete této chutné sirovodíkové vody napít. Přítomnost sirovodíku prozrazuje silná zemitá příchuť i bílé povlaky na stěnách jímky. Lidová pověra praví, že pokud se ze studánky napijí společně dva milenci, jejich láska nikdy nevyhasne.

Další zajímavostí je železniční most místní lokálky Pňovany – Bezdružice, která je v provozu od roku 1901.

Vodní jímka

Viaduktem zde trať překonává Hadovku. Mostní otvor má rozpětí 10 metrů, celková délka mostu je 15 metrů a výška nad říčkou 8 metrů. Viadukt je pěknou ukázkou práce kamenických mistrů z Itálie a Švýcarska, kteří se na budování lokálky podíleli. Bez větší opravy více jak sto let poctivě slouží a vyhovuje dvounásobně vyšším rychlostem a těžšímu provozu než v dobách jeho vzniku. Citlivě také zapadá do romantického přírodního okolí. Největší zajímavost viaduktu si můžeme prohlédnout u jeho paty. Jedná se o vodní jímku pro napájení parních lokomotiv, níže vede na násep potřebné potrubí. Parní lokomotivy musely být vybaveny zvláštním vodotažným zařízením poháněným párou. Naposledy zde čerpaly vodu ještě v roce 1969. Bližší informace o viaduktu najdete na informační tabuli naučné stezky Ke Studánce lásky, odpočinek poskytne altánek u studánky.

Potrubí sloužilo k vyzbrojování parních lokomotiv vodou

GPS pozice

N 49° 51.768', E 12° 58.332'
[GPX]

[MAPY.CZ]