česky <<<

Výlet Keprnickými horami

Smutný les

Lesy stejně jako pocity, které v nás vyvolají, jsou různé. Když vstoupíte do pralesa, cítíte všude kolem klid a tajemno. Co cítíte tady? Smutný a tak trochu bez života… Nepřipadá Vám tak? Ve tmě pod smrky nerostou téměř žádné další rostliny. Výjimkou jsou světliny nebo starší porosty. Tam je světla více, přesto zde najdete jen ty nejméně náročné trávy a kapradiny. Smrková kultura poskytuje sice rovné kmeny bez větví, tolik žádané dřevařským průmyslem, nenabízí však téměř žádnou možnost zahnízdit ptákům. Komu se zde naopak daří? Doma se tu cítí jen několik druhů hub a brouk kůrovec. Žije si pod kůrou smrků a v tomhle lese se snadno přemnoží. Ze smutného lesa pak nálet kůrovců může rychle udělat les mrtvý. Přírodovědci a možná i někteří z Vás si ve smrkové kultuře připadají stejně jako v kukuřičném poli. Jenom sklizeň je zde jednou za sto let.

Požerky lýkožrouta

Co s tím?

Pro oživení lesa je zapotřebí současné smrkové výsadby postupně po malých částech odtěžit a nahradit je smíšenými porosty s bukem, javory, jedlí, jilmem a taky smrkem. Důležité je ponechat v lese alespoň malou část ležícího dřeva. Také zachování některých zdravých stromů na dožití není projevem nehospodárnosti, ale ideálním dárkem pro drobné živočichy a řadu rostlin.

Pestrý les žije

Smíšený a prostorově rozmanitý les je mnohem příjemnějším domovem pro kytky, ptáky a další lesní havěť než „smrkové pole“. Stromy různých druhů, každý jinak tlustý a vysoký, rostou i nakřivo. Vedle statných vykotlaných kmetů vyráží za sluncem bujná omladina, k tomu tlející zbytky dřeva, byliny, trávy, keře. Dostatek potravy a potřebné úkryty zde nalezne spousta živočichů. Naopak kůrovci se v takovém lese příliš nelíbí.

Najít rovnováhu

Z pestrého lesa nezískáme tolik požadovaného dřeva jako ze smrkových výsadeb. Najít rovnováhu mezi potřebou pěstovat dřevo, přírodní rozmanitostí a ekologickou stabilitou je hlavní úkol lesníků a ochranářů do příštích let nejen v Jeseníkách.

Ochrana přírody

Každý návštěvník má právo přenocovat, schovat se před nepříznivým počasím nebo se jen občerstvit v některé chatě a vychutnávat si přitom jedinečnou atmosféru jesenických hor.

Užitečné informace

Užitečné informace

Horská služba – nonstop tel. 602 666 603

GPS pozice

N 50° 10.903', E 17° 4.767'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz