česky english deutsch polski <<< >>>

Výlet Keprnickými horami

Holba, pěnivý klenot Jeseníků

Babylóňan a Egypťan ve třpytivém šatu, zarostlý Germán či statný Slovan, stejně jako dnešní turista s batůžkem nebo dáma v kostýmku, tito všichni si již několik tisíc let pochutnávají na zlatavém pěnivém moku. A odkdy pivo vyvěrá v Jeseníkách?

Od domácího škopku k bazénu piva

Chtělo by se Vám doma vařit pivo? Sežeňte si k tomu vybraný slad z ječmene, skvělou vodu, špetku výtečného chmele, dobré vybavení a hlavně zkušenosti. Kombinace těžko k dosažení. Na začátku středověku si lidé doma pivo skutečně vařili, dost možná by Vám však tehdejší kalné pivo nechutnalo. Po zavedení várečného práva králem Václavem II. se v dalších stoletích rozšířily městské, šlechtické a klášterní pivovary díky podnikavým měšťanům po celých Čechách, Moravě a Slezsku.

Pivo na trati

Po zprovoznění železniční tratě Šumperk-Dolní Lipka v roce 1873 utkvěl zrak pivovarských pánů na městečku Hanušovice. Jeho poloha na trati a hojnost jiného průmyslu byly ideálním vysvědčením. Není se tedy co divit, když již v prosinci následujícího roku vaří pan sládek Josef Műllschitzky první várku hanušovického piva.

Pivo s mírou

Pochutnejte si na Holbě z holby. Myslíte si snad, že je to hloupost? Nenechejte se mýlit. Pivovar Holba získal svůj název podle vesničky Holba, která se později stala součástí Hanušovic. Dříve se navíc pivo běžně čepovalo do holby, nádoby o objemu 0,707 litru. V počátcích pivovarnictví v Hanušovicích činila roční produkce 40 000 věder piva (2 240 000 litrů). Dnes pivovar vyrobí dvacetkrát více a řadí se tak k první desítce největších u nás.

Pivo pro přírodu

Pivovar svou výjimečnou polohu uprostřed krásné jesenické přírody nejen využívá, ale sám se aktivně podílí na její ochraně. Dlouhodobě spolupracuje se Správou CHKO Jeseníky na akcích zaměřených na ochranu přírodního dědictví. Rokem 2005 pivovar vyhlásil vlastní dlouhodobý projekt Stromy Jeseníkům, který se věnuje omlazování porostů v horách. Sponzorováním Horské Služby Jeseníky se Holba významně podílí na zvýšení bezpečnosti na horách. Jako ocenění za společenskou zodpovědnost a přínos pro rozvoj regionu získal v roce 2005 pivovar Holba titul Firma Olomouckého kraje.

Ochrana přírody

Nacházíte se v Národní přírodní rezervaci Šerák – Keprník.

Užitečné informace

Užitečné informace

Horská služba – nonstop tel. 602 666 603

GPS pozice

N 50° 11.231', E 17° 6.522'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz