Hornická města a obce Krušných hor
Bublava
Vznik Bublavy se datuje do počátků 17. století. V kraslické Horní knize se osada poprvé připomíná v souvislosti se vznikem nových dolů a hamrů na železnou rudu v letech 1601–1602. Vedle hornictví se místní živili také zemědělstvím, chovem dobytka, pálením dřevěného uhlí nebo povoznictvím. Když doly zanikly, obživu lidem poskytovalo hlavně krajkářství a výroba hudebních nástrojů. Další rozkvět nejzápadnější části Krušnohoří umožnila výstavba nové silnice ze Sokolova a o něco později také železnice. Průmyslová revoluce dorazila i sem, což se projevilo stavbou moderních továren. Ke krajkám a kytarám se přidalo perleťářství, výroba hraček a soustružení z kostí. V roce 1870 tu stávaly dvě školy (dívčí i chlapecká) a fungovalo více než dvacet hospod. Pak ale přišla 2. světová válka a následné vylidnění pohraničních oblastí.
Dnes už kraj opět vzkvétá a Bublava má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Na procházce obcí si můžete všimnout pomníčku připomínající zastřelení čtyř českých četníků roku 1939 a určitě nepřehlédnete ani pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z konce 19. století. Pak už můžete zamířit po turistických nebo cyklistických stezkách do okolí – doporučujeme především okružní naučnou stezku Stopami horníků, která vás dovede přes Olověný vrch s rozhlednou Bleiberg do města Kraslice a zpět. Pokud rádi zdoláváte kopce, vypravte se také na nedaleký Kamenáč (Aschberg), Špičák nebo po zelené značce přes obec Stříbrná na Komáří vrch. Milovníky snowboardingu a lyžování potěší skvěle vybavený ski areál přímo v obci.
Hornickou minulost připomíná znak obce. V něm je ve stříbrném štítě pod modrou oblakovou hlavou s pěti zlatými hvězdami modré vlnité břevno a pod ním červená hornická kladívka.