česky english deutsch polski <<< >>>

Výlet Keprnickými horami

Prales knížete Liechtensteina

Vítejte u Liechtensteinů!

Vstupte dál. Právě máte tu čest navštívit území, které se před více než sto lety stalo nejstarším chráněným územím na Moravě. K Žofínskému a Boubínskému pralesu v Čechách přibylo další místo, které nám zanechává obrazy lesa v původní podobě. Pojďme se podívat, co se v tomto kraji stalo o století zpátky.

Šlechetné knížecí rozhodnutí

Vlastnictví lesa vždy znamenalo jistý zisk, vždyť dřeva bylo všude třeba. Proto, když se majitel lesa rozhodl odejmout kus svého majetku těžbě a ponechat jej navždy jako prales, bylo to rozhodnutí vzácné a šlechetné. K takovému rozhodnutí dospěla Jeho Jasnost panující kníže Johann Liechtenstein. Jeho schválením se roku 1905 staly části lesního revíru Goldensteinu (dnes Branná) a Ullersdorfu (dnes Velké Losiny) v okolí Vozky a Keprníku PRALESEM. Jak se celá věc seběhla?

Pátrání po pralese

Bylo to 1. září roku 1903, kdy se pan vrchní lesní rada Julius Wiehl vydal spolu s dalšími lesními mistry, inženýry, komisaři a přírodovědci „pátrat po pralese“. Jejich úkolem bylo zjistit, kdeže se nachází nejvzácnější příroda na knížecím panství. Nacházeli „horské bažiny s rašelinnou flórou, jako člověk vysoké kapradí ve stržích a údolích“, navštívili Vozku, horské hole na Keprníku i horu Šerák, kde na chatě Jiřího přenocovali. …“a po snídani při sklence vína byl jednoduše, ale povzneseně prales pokřtěn a má se na počest jeho šlechetného majitele provždy jmenovat Prales knížete Johanna Liechtensteina.

Kdo je tu pánem?

V dnešní době nazýváme chráněný prales, horské hole a rašeliniště Národní přírodní rezervací Šerák-Keprník. Patří tak k jedněm z mála míst v naší zemi, kde zcela VLÁDNE PŘÍRODA.

Ochrana přírody

Nacházíte se v Národní přírodní rezervaci Šerák – Keprník. Všichni máme právo si užívat horského prostředí tak, abychom se mohli vracet pro to nejcennější, co může nabídnout – neporušenou přírodu.

Užitečné informace

Užitečné informace

Horská služba – nonstop tel. 602 666 603

GPS pozice

N 50° 9.580', E 17° 7.237'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz