česky english deutsch polski <<< >>>

Výlet Keprnickými horami

Zachraňme les

Neprostupný prales – hraniční hvozd se odedávna rozprostíral na pomezí Moravy a Slezska, odolávající drsnému horskému klimatu a nedotčený člověkem. Ten do něj vstoupil nedávno, ale za krátkou dobu tří století jej na řadě míst stihnul vykácet i znovu vysadit …

Proč nový les není tak odolný jako starý prales?

Les kolem nás je skoro stejný jako starý hraniční hvozd, který člověk kvůli dřevu i pastvě pro dobytek před stoletími vykácel. Jeden podstatný rozdíl je však na první pohled patrný. Tento les je nemocný. Sazenice vysázené ve velké části Jeseníků na začátku minulého století byly doma jinde než v horách. Proto stromy nepřivyklé drsnému klimatu hůře odolávají tvrdým životním podmínkám vysokých horských poloh, zvlášť jsou-li oslabeny silným a dlouhodobým působením kyselých dešťů.

Bez pomoci se les neobnoví …

Horský les potřebuje pomoc! Nastal nejvyšší čas na jeho obnovu. Novým sazenicím smrku i jeřábu se dobře daří pod ochranou stojících souší. Semena, ze kterých mladé stromky vyrostly, bylo ale třeba posbírat ze stromů, které v horských lesích rostly odedávna. Takové stromy ještě v Jeseníkách najdeme, narazíte na ně hlavně v přírodních rezervacích.

Proč to nemůžeme nechat jen na přírodě?

Ve zdravých lesích mladé stromky nejčastěji vyrůstají na tlejících kmenech svých předků. Ty jim poskytují vhodné prostředí pro vyklíčení a první roky života.

Růst přímo na zemi semenáčkům často znemožňují husté koberce trav. To je i případ tohoto lesa. Nedostatek ležícího dřeva ve vhodném stupni rozkladu je zde dobře patrný. Aby napravil škody, které dříve lesu způsobil, musí s novou výsadbou a péčí o mladé stromky pomoci člověk. Příroda by si v těchto místech sama s obnovou nemocného lesa poradila jen ztěží a za dlouhou dobu.

Ochrana přírody

Turisté mají právo procházet se po značených turistických stezkách, které nejsou lemovány hromadami odpadků, přestože jsou využívány řadou dalších turistů…

Užitečné informace

Užitečné informace

Horská služba – nonstop tel. 602 666 603

GPS pozice

N 50° 9.190', E 17° 7.912'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz