česky english deutsch <<< >>>

Vinoř - Satalice

V Podskalí

Historická drobná zástavba V Podskalí využívá terénního zlomu pod skalními výchozy podél přirozeně se vinoucího Vinořského potoka a vytváří malebnou urbanistickou strukturu. Cenomanské pískovce tvoří skalní podklad převažující části Vinoře. Navíc jsou zde na velké části území odkryty a tvoří tak plošně nejrozšířenější potenciální základovou půdu.Cenomanské pískovce je zachovalá facie příbojových jevů cenomanského moře.Krásný pohled na pískovce po velké části ulice V Podskalí můžete vidět níže na fotografiích a to i z běžně nepřístupného mís­ta.

Na fotografii najdete i pohled na skálu, který se naskýtá za domem V Podskalí č. p. 226.

Kostel Povýšení sv. Kříže

Směrem na centrum Vinoře si jistě všimnete cestou po levé straně barokní kostel Povýšení sv. Kříže. Jedná se o nejstarší dochovanou stavbu ve Vinoři, je postavený v letech 1727–1728 stavitelem F. M. Kaňkou na místě původní románské stavby. Před kostelem stojí cenné sousoší svatého Jana Nepomuckého od barokního sochaře I. F. Platzera. František Maxmilian Kaňka (19. srpna 1674 Praha – 14. července 1766 Praha) byl významný český barokní architekt. Vyučil se v pražské huti svého otce Víta Václava Kaňky, později studoval v Itálii a Vídni. Po návratu ze zahraničí spolupracoval s G. B. Alliprandim, J. B. Santini-Aichelem, prováděl také stavby podle projektů K. I. Dientzenhofera. Stal se měšťanem na Starém Městě s bytem v Dlouhé ulici, kde provozoval také pivovar. V roce 1709 spolu se sochařem Františkem Preisem usiloval o zřízení pražské Akademie umění, ale neuspěli. Přátelil se a spolupracoval s malířem V. V. Reinerem a sochařem M. B. Braunem.

Užitečné informace

Kam dál?

Dostupnost následujících zastavení jsou po velmi dobře upravené cestě s přístupností i pro automobily. Následující zastavení ve směru na Satanice je zastavení U Pohanků cca 4min. Jistě si všimněte krásné pískovcové skály po levé straně.

Užitečné kontakty

  1. Městská policie pohotovostní telefon hlídky MP okrsku Praha Vinoř :

Strážník Petr Nosek tel. číslo: 720 513 754 S­trážník Václav Havlík tel. číslo: 721 894 690

  1. Místní oddělení policie ČR

V obci Vinoř není k dispozici avšak spádově : MOP Čakovice

  1. Úřad MČ Praha-Vinoř, ul. Bohdanečská 97, 190 17 Praha-Vinoř

GPS pozice

N 50° 8.515', E 14° 35.098'
[GPX]

[MAPY.CZ]