česky english deutsch polski >>>

Výlet Keprnickými horami

Červenohorské sedlo

Jak forman žízeň hasil

Nikdo už přesně neví, kdy po obchodní cestě spojující Moravu se Slezskem projel se svým povozem první vozka. Překonat 1013 m vysoké sedlo vyžadovalo vždy spoustu úsilí. Dlouho bylo možné zahnat únavu a žízeň jen vodou z pramenů. Od roku 1853 už to neplatí. První zájezdní hostinec formani velmi přivítali. Dlouhou štreku ze Šumperku do Jeseníku hodně zpříjemnil.

Co přivezl formanský vůz

Nejen zboží … Stále častějším „nákladem“ formanských povozů se stávají návštěvníci z měst. Turistika a cestování – dobrodružství, které od druhé poloviny 19. století dává smysl jako vyplnění víkendu po týdnu stráveném prací. Pryč z města! Sedlo pod Červenou horou a nedaleká Vřesová studánka jsou lákavým cílem i pro členy Moravskoslezského sudetského horského spolku, který roku 1903 kupuje zájezdní hostinec.

Červenohorské sedlo se pro německý turistický svaz stává významným centrem. Turistů přibývá, a tak zanedlouho, v letech 1910 a 1917, svaz poblíž otevírá další chaty. Čeští turisté nechtějí zůstat pozadu. Starý cestářský domek je k pronajmutí. Od roku 1929 je zde ubytování i pro ně. Zakrátko turistům domek nestačí, roku 1935 je proto otevřena nová, ryze česká „Chata klubu českých turistů“.

Nová tvář sedla

Je to podivná záliba plahočit se ve sněhu, na nohou prkýnka a v rukou hole … V Jeseníkách se objevila na konci 19. století. První lyže dorazily do Jeseníků už v roce 1887. Za 11 zlatých si je z norského Osla nechal poslat bruntálský učitel Viktor Heeger. Z nadšenců a podivínů se časem stali vážení zimní turisté a ze sedla obklopeného hustými lesy lyžařský areál s několika kilometry sjezdových tratí.

Ochrana přírody

Všichni máme právo si užívat horského prostředí tak, abychom se mohli vracet pro to nejcennější, co může nabídnout – neporušenou přírodu.

Užitečné informace

Užitečné informace

Horská služba – nonstop tel. 602 666 603

GPS pozice

N 50° 7.947', E 17° 9.046'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Actaea - společnost pro přírodu a krajinu
Mgr.Kateřina Kočí
Karlovice
Tel.:777044758
e-mail:info@actaea.cz
http://www.actaea.cz