česky <<< >>>

Honba za pokladem s taggy

Jeseníky - Pravda o čarodějnicích

Toto zastavení patří k nejnavštěvo­vanějším místům v terénu. Popisuje Petrovy kameny, které jsou spojeny s pověstmi o čarodějnicích.

Petrovy kameny, tajemný klenot jesenických hor

Skalnatý útes v travnatém moři horských luk. Skály Petrových kamenů, vystupující na hřebeni, jitří od nepaměti lidskou fantazii. Největrnější místo Jeseníků, kde i v létě je kulich často k nezaplacení. Svět mrazu a slunce je vzpomínkou na dávné časy před několika tisíci let, kdy zde vše bylo pokryto sněhem a ledem.

Petrovy kameny

Doby ledové skončily a na Petrovy kameny přicestovali rostliny a živočichové, kteří tu našli úkryt před pro ně příliš teplým podnebím jiných částí Jeseníků. Již po desetiletí zde přírodovědci stále objevují a obdivují vzácné rostliny a živočichy. Některé můžete najít až na dalekém skandinávském severu, jiné dokonce jinde na světě nenajdete – těm říkáme endemity. K nim patří drobný zvonek jesenický a nízká skalní tráva lipnice jesenická. Vzácných rostlin tu ale najdete mnohem více. Pravidelně se zde vyskytují dva druhy brouků – drobný hnojník a vyklenulec, velmi vzácné glaciální relikty – pozůstatky doby ledové, kteří nebyli jinde na Moravě nalezeni.

Zvonek jesenický

Horalé si nedokázali vysvětlit, jak se mohla osamocená skála ocitnout tak vysoko na hřebeni. Zvědavost se mísila se strachem. Určitě v tom mají prsty nadpřirozené síly … Magické místo vybízelo k dohadům. Prý se tam prováděly různé rituály a konaly slety čarodějnic. Petrovy kameny sehrály ústředním roli v čarodějnických procesech, které se konaly v nedalekých Velkých Losinách na sklonku 17. století.

Již v 16.-17. století byl na Petrových kamenech postaven železný kříž, který zde měl zabránit nočním rejům čarodějů a čarodějnic.

Podle dochovaných soudních zápisů z čarodějnických procesů z let 1678 – 1695 vznikl film „Kladivo na čarodějnice“ (podle stejnojmenného románu). Vypráví o čarodějnických procesech v Jeseníkách. Inkvizitor nechává upalovat ženy, u kterých se objeví nějaký náznak čarodějnictví, např. zaříkávání. Oběti postupně vybírá tak, aby zlikvidoval názorové odpůrce a bohaté lidi, jejichž majetek by se pak mohl zkonfiskovat. Přiznání vynucuje mučením. Mezi oběti procesů se postupně dostanou i kněz a šlechtic, hájící nespravedlivě odsouzené a ukazující na nelidské metody výslechů.

Shlédněte zde ukázku z filmu:

http://www.youtube.com/watch?…

Více než 200 let obcházeli Petrovy kameny hledači pokladů. Ke skalám se vztahují i jiné pověsti, například o zjevení Svatého apoštola Petra, podle něhož prý dostaly jméno. Do stěny skály byla zasazena malá mramorová tabulka na památku významného přírodovědce Prof. Dr. B. A. Kolenatiho, velkého znalce a publicisty fauny, flóry a mineralogie Jeseníků.

Potěšte se pohledem na tajemný klenot jesenických hor a zanechejte ho jeho samotě! Vždyť už víte, že tu sídlí duch dávných dob, ale také jedinečné rostliny a živočichové, jimž pošlapání a rušení neprospívá.

Ochrana přírody a krajiny

Nacházíte se v NPR Praděd.

Užitečné informace

TAJENKA – do řádku č. 7 napiš, co je na obrázku:

Seznam zastavení, na kterých najdete další taggy do tajenky.

1) Vyhraj zájezd nebo lístky do muzea – vchod do hlavního pavilonu nebo P71 dohaje.cz
2) Regiontour 2013 – P62 Slovenský pavilon Bešeňová
3) Cestovní kancelář Poznání – F39 CK Poznání
4) Pravda o čarodějnicích – naprosti P118 Cykloturistika
5) Botanická zahrada skleník FM – P71 dohaje.cz
6) Trosky – 111 Ústecký kraj
7) Moravská Sahara – P39A Jihočeský kraj
8) Pod lesem – trasa pro vozíčkáře – 16 Klub českých turistů
9) Tradice Kopaničárů – 140 Technické muzeum
10)Okruh Belveder – utajená obrana -P14 Trampské muzeum

Správce stezky

Actaea, o.s.

Činnost Actaea je zaměřena na propagaci a popularizaci přírodního a kulturního dědictví. Využívá k tomu například populární i odborné publikace, naučné stezky, přednášky, exkurzi či školení. Působí především v oblasti Jeseníků a Beskyd, kde zřídilo několik desítek turistických stezek do mobilu. www.actaea.cz

GPS pozice

N 50° 3.984', E 17° 14.112'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

Taggmanager o.s.
PhDr. Leona Kupčíková
5.května 72, Praha 2
Tel.:241403480
e-mail:servis@taggmanager.cz
http://dohaje.cz