česky english deutsch <<< >>>

Ostrožsko

POJĎTE DO BÚDY!

Když vás v Blatnici pod Svatým Antonínkem pozvou místní obyvatelé do búdy, nemusíte se bát, že skončíte v nějaké chatrči či kůlně. Naopak, právě jste totiž získali příležitost nahlédnout do zdejších vinařských sklepů!

Selské vinařské sklepy sloužící k uskladnění vína, jsou na Slovácku známy už od 16. století. V minulosti se obecně označovaly jako plže nebo plžiny. Sklepy jsou většinou umístněny pod úrovní terénu a přístup do nich zabezpečuje šikmá spojovací chodba, zvaná „šíja“. Ventilaci zajišťují větrací otvory, které nad sklepem vyúsťují ven v podobě malých komínků se stříškou.

blatnický ornament

Vchod do sklepa byl dříve chráněn tzv. předsklepím – jednoduchým přístřeškem, který se postupně rozšířil do podoby lisovny. V ní se zpracovávají hrozny, je tu uskladněno nářadí potřebné pro práci ve vinohradu a často zde bývají umístněny také lavice a stůl pro přátelské posezení. Lisovny mohou být i bez sklepů a někdy bývají i patrové. V Blatnici se tyto vinohradnické stavby nazývají „búdy“. Některé z nich pocházejí z 16. – 18. století a dnes jsou důležitým společenským místem v obci. V květnu se zde pořádá pravidelná akce Z búdy do búdy, kdy můžete ochutnávku vína spojit i se zpěvem a tancem u cimbálové muziky.

vinařské búdy

GPS pozice

N 48° 57.188', E 17° 27.780'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

VIS Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů, DiS.
Bartolomějské nám. 47? 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:petru@bilekarpaty.cz
http://www.bilekarpaty.cz/vis