česky english deutsch <<< >>>

Ostrožsko

KRÁSA KRASLIC

Víte proč se velikonočním vajíčkům říká kraslice? Toto označení je odvozeno z ruského slova krasnyj, což znamená červený. Červená barva symbolizuje krev nebo život a proto ji naši předkové často využívali ke zdobení magických předmětů. Takovým předmětem mohlo být i vejce, které v jejich představách symbolizovalo obnovu života. Červené kraslice tedy znázorňovaly nový rašící život, jež se probouzí po dlouhé zimě.

kraslice jsou zdobeny metodou voskové batiky

Bývalo zvykem darovat vařená a obarvená vejce svým blízkým. Teprve konzumací kraslic si podle lidové víry zajistil člověk zdraví a sílu na celý rok. Aby se jejich magický význam zdůraznil, začaly být zdobeny rozmanitými symboly a znaky. Dnes se už nekrášlí vařená vejce, ale pouze jejich prázdné skořápky. Stále jsou vnímány jako symbol jara, ale cení se především jejich vzhled. Během 20. století se z kraslic stala oblíbená dekorace bytů a některé ženy „krasličářky“ je začaly vytvářet ve velkém množství na prodej.

blatnické kraslice

Krásou a složitostí výzdoby se proslavily zejména kraslice z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Dodnes zde žijí ženy, které umí vytvářet tyto křehké skvosty a své umění se snaží předat i mladé generaci.

GPS pozice

N 48° 56.781', E 17° 27.756'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

VIS Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů, DiS.
Bartolomějské nám. 47? 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:petru@bilekarpaty.cz
http://www.bilekarpaty.cz/vis