česky english deutsch <<< >>>

Ostrožsko

JASENOVÁ

Všimli jste si, že v lese na Jasenové vyrůstá skoro každý strom z vykotlaného pařezu? Takovým lesům se říká pařeziny a jsou společným výtvorem přírody a člověka.

Lidé zde totiž po dlouhá tisíciletí káceli stromy a využívali schopnosti některých dřevin vytvářet po ořezání nebo pokácení nové výhony (výmladky) z pařezů. Mladé výhony mohou čerpat živiny z bohatě rozvětvených kořenů pod pařezem, a proto rostou rychleji, než stromy postupně dorůstající z malých semenáčků. Takový způsob hospodaření však vydrží jen některé druhy stromů. Jsou to například habry, které dodnes na Jasenové převládají.

dymnivka dutá

lilie zlatohlavá

studánka na Jasenové

Ve středověku byla Jasenová pro obyvatele nedaleké Blatničky nejen důležitým zdrojem dřeva, ale i jedním z mála úkrytů v době válek. 11. května roku 1605 vtrhli do Blatničky Turci a vojáci knížete Bočkaje ze Sedmihradska, který se vzbouřil proti rakouskému císaři. Nájezdníci vesnici vypálili. Místní obyvatelé hledali bezpečí právě zde, na Jasenové. Vojáci však jejich úkryt vypátrali a mnoho z nich zabili.

GPS pozice

N 48° 56.486', E 17° 32.685'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

VIS Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů, DiS.
Bartolomějské nám. 47? 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:petru@bilekarpaty.cz
http://www.bilekarpaty.cz/vis