česky english deutsch <<< >>>

Ostrožsko

BEZHLAVÝ MYSLIVEC

V roce 1620 proběhla na Bílé hoře u Prahy bitva, která pro české stavovské vojsko skončila porážkou. V Čechách i na Moravě následovalo období rekatolizace – snaha o obrácení protestantů na katolickou víru. Tyto snahy byly někdy drastické.

Ve zdejším lese zvaném Hluboček se tajně scházeli stoupenci českobratrské církve. Jednou byli dopadeni, mučeni a panskému myslivci byla za to, že předčítal z modlitebních knih setnuta hlava. Od té doby v Hluku kolují pověsti o bezhlavém myslivci:

Dědáček Ličman pásl jednou v lese Hlubočku krávy. Ty najednou začali bučet a utíkat z lesa pryč. Když se dědáček rozhlédnul, uviděl opodál stojícího myslivce bez hlavy. Hrůzou se schoulil do své haleny a ani se nehnul. Myslivec k němu přišel a začal ho v kruzích obcházet. Když obcházel potřetí, dědáček vyskočil a utíkal z lesa pryč. Přízrak myslivce ho pronásledoval. Sotva dědáček vyběhl z lesa ven, ozvalo se: „Ej, však kdybych Ťa chytil, udělal bych Ti, jak kdysi udělali mě!“ Dědáček se ohlédnul, ale bezhlavý myslivec zmizel…

GPS pozice

N 49° 0.741', E 17° 31.622'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

VIS Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů, DiS.
Bartolomějské nám. 47? 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:petru@bilekarpaty.cz
http://www.bilekarpaty.cz/vis