česky english deutsch <<< >>>

Ostrožsko

SEZEMÍN A SMÍCHOV

Někde v těchto místech se ve středověku nacházela vesnice Sezemín (Sezimov). Zůstalo po ní jen několik zmínek ve starých listinách, podle kterých víme, že vznikla někdy ve 13. století a zanikla ve století 15.

po Smíchovu nezbylo ani památky

Kdybyste se však odsud vypravili směrem na východ, asi 1 km směrem k Bílým Karpatům, tak by vás polní cesta zavedla k pěknému zákoutí s loukou a lesíkem. V těchto místech ležela další středověká vesnice. Podle starých listin a také místních pověstí víme, že se jmenovala Smíchov.

V Ostrožské Lhotě se vypravuje, že Smíchov zanikl během 30.leté války, kdy zde tábořilo vojsko. Obyvatelé Smíchova se prý pokusili ukradnout vojenskou pokladnu. Stráže však byly bdělé a smíchovští zloději byli zajati a popraveni. Vesnici pak vojáci vypálili. Zachránil se prý pouze jakýsi Vaněk, od něhož odvozují svůj původ všichni Vaňci a Vaněčci, kteří dodnes žijí v nedaleké Ostrožské Lhotě.

Podle varianty pověsti z Hluku, prý smíchovští zloději ukryli pokladnu u svého rychtáře. Vojáci ji marně hledali a ze vzteku začali místní obyvatele vraždit. Nakonec jim rychtářův malý syn Jiří úkryt vyzradil. Chtěl však, aby ušetřili život jeho rodičů. Přesto je vojáci zabili a Jiříka si odvedli s sebou. Od těch dob se prý v místech zaniklé vesnice ozývá nářek jeho matky: „Můj Jiříku, kde jsi?“

GPS pozice

N 48° 57.919', E 17° 28.831'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

VIS Bílé Karpaty, o.p.s.
Marie Petrů, DiS.
Bartolomějské nám. 47? 698 01 Veselí nad Moravou
Tel.:518 322 545
e-mail:petru@bilekarpaty.cz
http://www.bilekarpaty.cz/vis