česky english deutsch >>>

Vinoř - Satalice

Malá a Velká Obůrka

Rybníky

Malá a Velká Obůrka jsou dva z šesti rybníků na území hl. m. Prahy na Vinořském potoce. Nad nimi se nacházejí ještě 3 další rybníky Pohankův rybník, Vinořský rybník a návesní rybník ve Kbelých. Pod Velkou Obůrkou se nachází ještě Cukrovarský rybník. Cukrovarský rybník v pražské Vinoři prochází nyní celkovou revitalizací, nicméně bližší informace najdete, pokud se vydáte po naučné stezce Vinoř – Jenštejn. Co se týká Malé a Velké Obůrky jedná se o chovné rybníky. Je zde chov především kaprů či amurů, ale je zde i velké množství candátů, štik a samozřejmě v menším množství sumců. Jak můžete vidět na fotografiích, při výlovu rybníka v roce 2012, zde byla vylovena i Želva nádherná (Trachemys scripta elegans) je jeden z nejchovanějších druhů sladkovodních želv na světě. Vyskytuje se Od jihovýchodu USA přes Střední Ameriku až po severozápad Jižní Ameriky.

Želvy v českých vodách

Uměle vysazené populace želv žijí a někdy se i úspěšně množí, také v jiných oblastech s podobným podnebím než původní jedinci. Často tak negativně ovlivňují tamější živočišné druhy. Želva nádherná se objevuje i volně žijící ve středoevropské přírodě. Byla hlášena dokonce i z oblastí v bezprostředním okolí Nízkých Tater na Slovensku. Takové vnikání nepůvodních druhů do přírody hodnotíme v současné době jako negativní, neboť většinou poškozují přirozená přírodní společenstva (u nás vytlačuje vzácnou a chráněnou želvu bahenní, emys orbicularis )

To jestli právě zde odchycená želva (viz obrázek), která byla rybáři zpět vrácená do přírody, přežije zimu, sice nevíme, ale dle slov místních zde byla viděna celá čtyřčlenná rodinka (rok 2012), takže je možné, že i zde se usadí.

A jak se zde vlastně tato želva nádherná vyskytla? Bohužel s největší pravděpodobností ji zde odložil nezodpovědný chovatel, kterému se již nehodila. Tento problém znají především na Liberecku (v případě ČR), kde se želva nádherná vyskytuje poměrně často se všemi problémy výše uvedenými.

Užitečné informace

Kam dál?

Další zastavení č. 2 V Podskalí je cca 6 min. pěší volnou chůzí po žluté trase. Dostupnost pro vozíčkáře je velmi dobrá. Maximální omezení v případě nepřízni počasí.

Užitečné kontakty

  1. Městská policie pohotovostní telefon hlídky MP okrsku Praha Vinoř :

Strážník Petr Nosek tel. číslo: 720 513 754 S­trážník Václav Havlík tel. číslo: 721 894 690

  1. Místní oddělení policie ČR

V obci Vinoř není k dispozici avšak spádově : MOP Čakovice

  1. Úřad MČ Praha-Vinoř, ul. Bohdanečská 97, 190 17 Praha-Vinoř

Co můžete také navštívit?

Dále je možnost se vydat směrem po červené,tedy po Naučné stezce Vinoř – Jenštejn. Stezka vede údolím Vinořského potoka až na hranici Prahy. Má 5 zastavení. Je značená v celé délce necelých 3 km červenou turistickou značkou.

Dále doporučujeme naučnou stezku Radonice. Dostanete se do bezprostředního kontaktu se zvířaty, uvidíte mnoho druhů ptactva, zvířat hospodářských, divokých i domácích. Návštěvu je nutné dohodnout na telefonním čísle 602 420 963.

GPS pozice

N 50° 8.653', E 14° 35.077'
[GPX]

[MAPY.CZ]