česky english deutsch <<< >>>

Mikroregion Mikulovsko I.

Perná

Dorazili jste do Perné, do obce rozkládající se na severozápadních svazích Stolové hory, sevřené mezi dvěma nejvýznamnějšími chráněnými územími Pavlovských vrchů, mezi NPR Tabulová hora, Růžový vrch a Kočičí kámen a NPR Děvín-Kotel-Soutěska.

Širší okolí Perné bylo osídleno již v dobách dávno minulých, přímo na temeni Tabulové se nacházelo např. hradisko z doby velatické kultury (mladší doba bronzová) a na svazích kolem něj několik zemědělských sídlišť. Ale archeologové zde našli pozůstatky jak z kultury únětické (starší doba bronzová), tak i z doby laténské (doba železná). Samotná obec je v písemnostech poprvé zmiňována v roce 1305.

Pokud se vydáte do Pavlovských vrchů, nejjednodušší je dát se zelenou trasou k zřícenině Sirotčího hrádku a dál dle libosti, po zelené nebo po červené. Kola využijete na Moravské vinné cyklostezce nebo na NS vinařské. Tyto pak navazují na hustou síť cyklotras, které vás dovedou do Mikulova, ke koupání v ATC Merkur, do Lednicko-valtického areálu, račte si jen vybrat.

znak obce

GPS pozice

N 48° 51.302', E 16° 37.241'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

CEV Pálava ZO ČSOP 56/15
PhDr. Eva Řezáčová
Náměstí 32, 692 01 Mikulov
Tel.:519 513 399
e-mail:eva@palava.cz <eva@palava.cz>
http://www.cev.palava.cz