česky english deutsch <<< >>>

Mikroregion Mikulovsko II.

Novosedly

Už to tak vypadá, že obec Novosedly vznikala zároveň s výstavbou kostela někdy v první polovině 13. stol. První písemná zmínka pochází z roku 1276. Obec leží mezi Drnholcem, Jevišovkou a Novým Přerovem na jihozápadním okraji území DSO Mikulovsko. Kromě vinařství a zemědělské výroby zde zakotvil i průmysl (výroba cihel, strojírenství, …). Historii obce provázely mnohé války, útlak, ale i cholera.

Místní kostel zasvěcený sv. Oldřichovi je jednou z mála původních románských staveb okresu Břeclav, později prošel několika fázemi přestavby. Dalšími zajímavými památkovými objekty jsou toskánský sloup s Madonou z konce 17. stol., kaple sv. Rocha a kaple Krista Trpícího a dvoje boží muka. V obci působí i Muzeum československého opevnění.

Obcí prochází cyklostezka Brno–Vídeň a Jantarová stezka, obě se pak severně i jižně od obce napojují na další místní trasy. Východně od obce leží přírodní rezervace Slanisko Novosedly, která je taktéž stejnojmennou evropsky významnou lokalitou soustavy evropských chráněných území Natura 2000.

znak obce

GPS pozice

N 48° 50.293', E 16° 29.631'
[GPX]

[MAPY.CZ]