česky english deutsch <<< >>>

Mikroregion Mikulovsko I.

Horní Věstonice

Vysoko do severozápadního úpatí Děvína se šplhá obec Horní Věstonice. Ze tří stran se pak až ke břehům Novomlýnských nádrží svažují vinohrady a zemědělská půda. První písemná zmínka o obci pod názvem Horní Věstonice pochází ze začátku 15. stol., ovšem obec byla založena již o sto let dříve.

V obci najdete rokokový kostel sv. Rozálie, zajímavá je také budova fary z konce 18. stol. a socha sv. Floriána. Za zmínku stojí také zlacený kříž u kostela a boží muka na odbočce do Perné při cestě do Mikulova.

Do území obce zasahuje dvojice významných chráněných území – národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska a plocha druhé novomlýnské nádrže – přírodní rezervace Věstonická nádrž. Pokud se vydáte na Děvín, povede vás nejdříve jenom zelená turistická trasa prudce stoupajícím úpatím, ale svahy Děvína nabízí i další zajímavé možnosti, nebojte se křížení značených tras. Pokud si vyberete Věstonickou nádrž, musíte vzít zavděk pěší procházkou nebo jízdou na kole po cyklostezce jenom po koruně hráze. Setkává se zde několik naučných i cyklistických stezek.

sv. Urban – patron vinařů

znak obce

GPS pozice

N 48° 52.257', E 16° 37.803'
[GPX]

[MAPY.CZ]

Kontakty

CEV Pálava ZO ČSOP 56/15
PhDr. Eva Řezáčová
Náměstí 32, 692 01 Mikulov
Tel.:519 513 399
e-mail:eva@palava.cz <eva@palava.cz>
http://www.cev.palava.cz